RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Duże zainteresowanie rejestracją. Wiceminister zdrowia o zaletach zaszczepienia

Od północy trwa rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że najchętniej wybieranymi przez seniorów sposobami rejestracji jest infolinia telefoniczna i kontakt z lekarzami rodzinnymi. W Programie 1 Polskiego Radia Kraska zaznaczył, że osoby zaszczepione mogą liczyć na preferencyjne traktowanie.

Ekspert o szczepionce na COVID-19. Czy może dojść do powikłań, modyfikacji DNA?

Czy i do jakich powikłań może dojść po szczepieniu na koronawirusa? Czy osoby chore na astmę mogą się szczepić? I czy szczepionka na COVID-19...

zobacz więcej

W radiowym wywiadzie wiceszef resortu zdrowia powiedział, że od chwili rozpoczęcia rejestracji do szczepień dla seniorów widać duże zainteresowanie programem szczepień.

Terminarz rejestracji na szczepienie


Od dziś rejestrować się mogą osoby powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia na szczepienie będą mogły zapisywać się osoby, które skończyły 70 lat – szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia.

Ponadto od 15 stycznia każdy, kto skończył 18. rok życia, może online zgłosić chęć zaszczepienia się.

– Zgłoszenie na szczepienie osób od 18. do 69. roku życia przez formularz nie ustala kolejności, pełni jedynie funkcję informacyjną – podkreślił w piątek wiceminister.

Zobacz także: Zobacz, jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19

Specjalne traktowanie zaszczepionych


– Widzimy, że właśnie seniorzy szczególnie chętnie zgłaszają się do punktów szczepień, najczęściej do swoich lekarzy rodzinnych. Tam też można się zarejestrować. Mój apel, także do osób młodszych, które często mieszkają ze swoimi rodzicami: aby pomóc w tej rejestracji – apeluje Kraska.

Wiceminister poinformował też, że osoby zaszczepione mogą liczyć na „preferencyjne traktowanie”. Nie określono jeszcze szczegółów tych preferencji, ale prawdopodobnie takie osoby nie będą podlegały obowiązkowi kwarantanny w razie kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Kraska wskazał przy tym, że linie lotnicze rozważają wpuszczanie do samolotów jedynie osób zaszczepionych.

– Tą promocją możemy zwiększyć liczbę chętnych, które się zaszczepią. Szczególnie młodzi ludzie chcą podróżować, chcą wrócić do normalności; więc myślę, że oni także będą chcieli to szczepienie posiadać, aby na wakacje wylecieć gdzieś do innego kraju – argumentował.

Jak zapisać się na szczepienie? Infolinia


Waldemar Kraska zaznaczył, że osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem się, mogą liczyć na to, że dowiezione będą przez specjalnie zorganizowany przez samorządy do tego celu transport lub też dojedzie do nich mobilny zespół, który zaszczepi je w miejscu zamieszkania.

Szczepimy szybciej niż Niemcy. Tylko opozycja tego nie chce widzieć

Optymizm nie podparty faktami może być niebezpieczny, ale defetyzm siany przez opozycję i związane z nią media na pewno nie pomaga w walce z...

zobacz więcej

Przypomnijmy: zapisy na szczepienia możliwe są poprzez infolinię 989. Tam konsultant pomoże znaleźć dogodny termin oraz punkt szczepień najbliższy dla miejsca zamieszkania. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Przez telefon można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.

E-rejestracja


Kolejnym miejscem zapisów jest platforma pacjent.gov.pl. Aby skorzystać z e-rejestracji, trzeba mieć Profil Zaufany. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania. Jeśli osoba przebywa w innym miejscu, będzie mogła samodzielnie wybrać punkt szczepień.

Kontakt z puntem szczepień


Trzecia możliwość zapisu na szczepienie istnieje w wybranym punkcie szczepień. Mapa punktów oraz dane kontaktowe do każdego z nich dostępne są na stronach rządowych.

źródło:
Zobacz więcej