RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Inauguracja Bidena. Próba przełożona ze względów bezpieczeństwa

Inauguracja zaplanowana jest na środę (fot. PAP/EPA/SAMUEL CORUM)
Inauguracja zaplanowana jest na środę (fot. PAP/EPA/SAMUEL CORUM)

Próba inauguracji prezydenta elekta USA Joe Bidena, zaplanowana na niedzielę, ze względów bezpieczeństwa została przełożona na poniedziałek – ujawnił portal „Politico”, powołując się na dwie osoby, które wiedzą o tej decyzji.

Waszyngton jak strefa wojny. Więcej żołnierzy niż łącznie w Iraku i Afganistanie

Ulice Waszyngtonu przed inauguracją prezydentury Joego Bidena już zabezpiecza ponad 10 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej – to więcej niż Amerykanie...

zobacz więcej

Zaplanowana na poniedziałek 18 stycznia podróż prezydenta elekta pociągiem przewoźnika Amtrak z Wilmington w stanie Delaware do Waszyngtonu również została odwołana z powodu zwiększonych obaw o bezpieczeństwo.

Po zeszłotygodniowych zamieszkach w Waszyngtonie siły bezpieczeństwa zamknęły teren Kapitolu i oczekuje się, że Gwardia Narodowa wyśle ponad 20 tys. żołnierzy do pomocy w jego ochronie. Kongresmeni i najwyżsi rangą urzędnicy resortu bezpieczeństwa krajowego są zaniepokojeni doniesieniami o rosnących zagrożeniach związanych z inauguracją 20 stycznia, a FBI ostrzegło w weekend przed zbrojnymi protestami we wszystkich 50 stanach – podaje „Politico”.

Prezydencki komitet inauguracyjny odmówił komentarza w sprawie zmian; Secret Service i Połączony Komitet Kongresu ds. Ceremonii Inauguracyjnych również nie odpowiedziały na prośby portalu o komentarz.

Jest tymczasowy doradca ds. bezpieczeństwa


Ekipa Joego Bidena zatrudniła Lisę Monaco, byłą doradczynię ds. bezpieczeństwa krajowego w administracji byłego prezydenta Baracka Obamy, aby służyła jako tymczasowy doradca ds. bezpieczeństwa w okresie inauguracji. Monaco, którą Biden mianował na zastępcę prokuratora generalnego, wstrzymała swoje działania związane z nominacją, pracując nad przekazaniem władzy w sprawach bezpieczeństwa – wskazano w artykule.

USA: FBI obawia się zamieszek w związku z zaprzysiężeniem Joego Bidena

FBI obawia się, że w najbliższych dniach może dojść do aktów przemocy w związku z przejęciem władzy przez Joego Bidena. – Jesteśmy zaniepokojeni...

zobacz więcej

„Pani Monaco będzie pomagać prezydentowi elektowi i współpracować z nowym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, nowym doradcą ds. bezpieczeństwa krajowego oraz obecnymi urzędnikami i funkcjonariuszami ds. bezpieczeństwa i organów ścigania, w tym z tajnymi służbami Stanów Zjednoczonych, nad ich planami w kwestii inauguracji” – przekazał w oświadczeniu rzecznik ds. przekazania władzy.

„Zważywszy na istniejące zagrożenia, w tymczasowej roli pani Monaco będzie koncentrować się wyłącznie na okresie poprzedzającym inaugurację” – podkreślono.

Biden otrzymał w środę informacje o zagrożeniach od FBI, Secret Service i funkcjonariuszy bezpieczeństwa narodowego .

„W ciągu tygodnia od ataku na Kongres (6 stycznia) przez tłum, w skład którego wchodzili terroryści i brutalni ekstremiści, kraj wciąż dowiadywał się więcej o zagrożeniu dla naszej demokracji i możliwej dalszej przemocy w najbliższych dniach, zarówno w regionie stołecznym, jak i w miastach na terenie całego kraju. To wyzwanie, które prezydent elekt i jego zespół traktują niezwykle poważnie” – napisano w oświadczeniu ekipy przejściowej Demokraty.

Czytaj także: Waszyngton jak strefa wojny. Więcej żołnierzy niż łącznie w Iraku i Afganistanie

źródło:

Zobacz więcej