RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Chorzy z objawami COVID-19 zarażają o 25 proc. bardziej niż bezobjawowi

Ok. 30 proc. osób przechodzi COVID-19 bezobjawowo (fot. PAP/EPA/PAOLO SALMOIRAGO)
Ok. 30 proc. osób przechodzi COVID-19 bezobjawowo (fot. PAP/EPA/PAOLO SALMOIRAGO)

Najnowsze

Popularne

Osoby, u których występują objawy COVID-19, mają o 25 proc. większy potencjał w zakażaniu koronawirusem niż tzw. bezobjawowcy – wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich epidemiologów.

Zakażone SARS-CoV-2 częściej rodzą dzieci przed czasem

Przedwczesne porody są częstsze u kobiet zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z odsetkami w ogólnej populacji ciężarnych – wynika z analizy danych z...

zobacz więcej

Z badania naukowców z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych (CDC) wynika, że największy potencjał do rozsiewania wirusa SARS-CoV-2 występuje u osób chorych w pierwszym tygodniu od pojawienia się objawów COVID-19, takich jak: trudności w oddychaniu, kaszel, gorączka oraz utrata powonienia i smaku.

Przeprowadzone na kilku tysiącach pacjentów studium wykazało, że średnio około 30 proc. osób z COVID-19 przebywa tę chorobę bez żadnych symptomów. W trakcie badania amerykańscy wirusolodzy przeanalizowali m.in. dane dotyczące czasu pojawiania się pierwszych oznak COVID-19, a także ich intensywność.

Kto najbardziej „sprzyja” szerzeniu się epidemii?


Autorzy badania, które zostało już opublikowane na portalu naukowym JAMA Network Open, zauważyli, że mimo mniejszej grupy pacjentów bez objawów COVID-19 i ich słabszego potencjału w zakażaniu koronawirusem, właśnie osoby asymptomatyczne najbardziej „sprzyjają” rozprzestrzenianiu się epidemii.

Z badania CDC wynika, że pacjenci przechodzący COVID-19 bezobjawowo rozsiewają koronawirusa głównie w czterech pierwszych dniach od zakażenia. Z kolei w przypadku osób z oznakami COVID-19 najwyższy potencjał w zakażaniu innych osób utrzymuje się w ciągu pierwszych sześciu dni od infekcji. Amerykańscy wirusolodzy uważają, że największy potencjał zakażania wirusem SARS-CoV-2 występuje u pacjentów na sześć godzin przed pojawieniem się u nich pierwszych symptomów COVID-19.

Czytaj także: Jak długo może trwać odporność po przejściu COVID-19? Podano wyniki badania 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej