RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tarcza Finansowa PFR 2.0 ruszyła. Mikro-, małe i średnie firmy mogą składać wnioski

Mikro, małe i średnie firmy mogą składać przez internet wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej 2.0 PFR(fot. https://pfrsa.pl/)
Mikro, małe i średnie firmy mogą składać przez internet wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej 2.0 PFR(fot. https://pfrsa.pl/)

Od północy mikro-, małe i średnie firmy z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19, mogą składać przez internet wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej 2.0 PFR. Wartość pomocy to 13 mld zł.

Spółka Grupy ORLEN ma umowę na przyłączenie morskiej farmy wiatrowej do sieci

Baltic Power, spółka wchodząca w skład Grupy ORLEN, podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę dotyczącą przyłączenia do sieci...

zobacz więcej

Przygotowana przez rząd i PFR w obliczu drugiej fali pandemii Tarcza Finansowa 2.0. ma umożliwić mikro-, małym i średnim firmom przyznanie subwencji, które będą mogły być w 100 proc. umarzane . Chodzi o branże, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.

Dotyczy to firm działających pod 45 kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) . Chodzi m.in. o restauracje, hotele, firmy turystyczne, zajmujące się kulturą, florystyką, a także o drukarnie, introligatornie i te z sektora edukacji.

Ile pieniędzy dla mikrofirm?


Wartość pomocy dla mikro-, małych i średnich firm to 13 mld zł: 6,5 mld zł dla mikrofirm , zatrudniających od 1 do 9 osób; kolejne 6,5 mld dla firm zatrudniających od 10 do 249 pracowników . Według szacunków PFR z Tarczy Finansowej 2.0 może skorzystać ok. 40-70 tys. firm .

Subwencja finansowa PFR będzie miała charakter bezzwrotny , po spełnieniu przez przedsiębiorcę określonych warunków.

Zobacz także: „Antykryzys. Poradnik”. Kody PKD dla przedsiębiorców

Fogiel: Rząd w pierwszej kolejności zajmuje się pandemią

Jeżeli pandemia zelżeje, to będą decyzje o procedowaniu projektów ustaw – zapowiedział zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Przypomniał o...

zobacz więcej

W przypadku mikrofirm, spadek obrotów to minimum 30 proc. w okresie IV-XII lub w IV kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. Kwota subwencji będzie zależeć od wielkości spadku przychodów : 18 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów o 30-60 proc., 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60 proc.

Maksymalna kwota finansowania dla mikrofirm to 324 tys. zł . Będzie możliwość umorzenia do 100 proc. w zależności od utrzymania zatrudnienia w 2021 r.

Pomoc dla przedsiębiorstw: jakie warunki trzeba spełnić?


Dla małych i średnich firm spadek obrotów określono na minimum 30 proc. w okresie IV-XII lub w IV kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. Subwencja może wynieść 70 proc. straty brutto (przed podatkiem) przedsiębiorstwa za miesiące od listopada 2020 r. do marca 2021 r.

Maksymalna kwota finansowania dla MŚP z Tarczy Finansowej 2.0 nie może przekroczyć 3,5 mln zł z zastrzeżeniem , że wysokość pomocy na jednego pracownika nie może przekroczyć 72 tys. Zł.

Wnioski o subwencję finansową są przyjmowane od piątku 15 stycznia do 28 lutego 2021 r. (do tego dnia banki uczestniczące w programie będą przyjmowały wnioski o subwencje). Procedura odwoławcza w ramach programu będzie trwała od 1 lutego do 31 marca, z możliwością przedłużenia tych terminów do 30 czerwca 2021 r.

Zobacz takżeWsparcie dla gmin górskich. Szczegóły nowej tarczy finansowej

źródło:

Zobacz więcej