RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: FBI obawia się zamieszek w związku z zaprzysiężeniem Joego Bidena

FBI obawia się, że w najbliższych dniach może dojść do aktów przemocy w związku z zaprzysiężeniem Joe Bidena(fot. Samuel Corum/Bloomberg via Getty Images )
FBI obawia się, że w najbliższych dniach może dojść do aktów przemocy w związku z zaprzysiężeniem Joe Bidena(fot. Samuel Corum/Bloomberg via Getty Images )

FBI obawia się, że w najbliższych dniach może dojść do aktów przemocy w związku z przejęciem władzy przez Joego Bidena. – Jesteśmy zaniepokojeni potencjałem przemocy podczas planowanych protestów i manifestacji – powiedział dyrektor FBI Christopher Wray.

Protest BLM w Brukseli. Obrzucono kamieniami samochód króla Belgów

Podpalony radiowóz i ponad 100 zatrzymanych osób – to bilans środowej demonstracji w Brukseli, która odbyła się po śmierci 23-letniego...

zobacz więcej

FBI niepokoją szczególnie wezwania do zbrojnych protestów w Waszyngtonie i we wszystkich stanach.

Wray poinformował, że FBI zidentyfikowało już ponad 200 osób podejrzanych o planowanie akcji takich jak ubiegłotygodniowe zamieszki na Kapitolu. Zwracając się do potencjalnych inspiratorów takich wydarzeń, dyrektor FBI powiedział: „Wiemy, kim jesteście”. Ostrzegł, że „każdy, kto planuje w najbliższych dniach akty przemocy, musi się liczyć z wizytą agentów FBI”.

Szef FBI poinformował, że w związku z zamieszkami na Kapitolu aresztowano do tej pory ponad 100 osób .

Służby postawione w stan gotowości


W związku z wydarzeniami na Kapitolu amerykańskie służby postawione są w stan gotowości, Kongres chroniony jest przez oddziały Gwardii Narodowej. Na inaugurację 46. prezydenta USA ściągnąć ma do stolicy nawet 20 tys. gwardzistów z kilkudziesięciu stanów .

Zaprzysiężenie Joego Bidena na prezydenta zaplanowane jest na 20 stycznia.

Agencja Reutera informowała już wcześniej, że Facebook zidentyfikował wezwania i elektroniczne ulotki wzywające do zbrojnych protestów, wysyłane m.in. przez skrajnie prawicowe milicje i „grupy szerzące nienawiść”. Wiece i radykalne protesty mają się odbywać w dniach poprzedzających inaugurację Bidena lub po nich.

Zobacz takżeCenzura w serwisach społecznościowych? „To noc długich noży wobec prawicy” 

źródło:

Zobacz więcej