Prezydent Starachowic z zarzutami za łapówki

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w Starachowicach prezydenta tego miasta, pracownicę Urzędu Miejskiego i tamtejszego przedsiębiorcę (fot. arch. PAP)

Zatrzymanemu przez CBA prezydentowi Starachowic Wojciechowi B. postawiono już zarzuty. Jest podejrzany o przyjęcie łącznie 96 tys. złotych. Prokuratura zdecydowała, że wystąpi o trzymiesięczny areszt tymczasowy dla samorządowca. B. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów, odmówił też składania wyjaśnień. W związku ze sprawą zatrzymane zostały jeszcze dwie inne osoby: 28-letnia podwładna prezydenta i 69-letni przedsiębiorca.

Zarzuty wobec B. mają związek z działalnością spółek komunalnych w Starachowicach w latach 2008-2010.

Prezydent Starachowic został zatrzymany w poniedziałek na polecenie krakowskiej prokuratury przez CBA. Zatrzymana została także pracownica urzędu miejskiego w Starachowicach oraz przedsiębiorca.

Kobiecie – Justynie Z. – także postawiono zarzuty korupcyjne mające związek z wręczaniem łapówek. Nie przyznała się do winy i złożyła krótkie wyjaśnienia, których treści ze względu na dobro śledztwa nie możemy ujawnić – powiedział prokurator Piotr Kosmaty.

Po przesłuchaniach prokuratura postanowiła wystąpić do sądu z wnioskami o aresztowanie na trzy miesiące prezydenta Wojciecha B. oraz drugiego podejrzanego. Wobec Justyny B. zostaną zastosowane inne środki zapobiegawcze.

Wojciech B. jest prezydentem Starachowic drugą kadencję. Wywodzi się z PiS, ale w ubiegłorocznych wyborach kandydował z własnego komitetu Forum 2010, który oprócz listy do starachowickiej rady miasta wystawił też własnych kandydatów do rady powiatu. B. uzyskał największe poparcie – ponad 64 proc. głosów – spośród wszystkich czterech prezydentów wybranych w Świętokrzyskiem.

PiS wypiera się skompromitowanego?

Według Beaty Kempy, szefowej świętokrzyskiego PiS, B. nie należy już do tej partii. Zgodnie z własnym życzeniem został skreślony – 25 sierpnia – z listy jej członków, po tym, jak w toczącej się kampanii wyborczej poparł starachowicką kandydatkę do Sejmu z listy PSL Jolantę Kręcką – poinformowała Kempa. Dodała, że oprócz B. skreślono 12 innych osób, które wraz z nim domagały się usunięcia z listy kandydatów PiS do Sejmu posła Krzysztofa Lipca – powiatowego lidera PiS w Starachowicach.

Przedstawiciele władz Starachowic na razie milczą. Jak poinformowano w sekretariacie urzędu miasta, wiceprezydent Sylwester Kwiecień przejął obowiązki prezydenta Wojciecha B. Zapowiedziano, że wiceprezydent do sprawy odniesie się we wtorek.

Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Jarosław Kateusz powiedział, że przed miesiącem CBA prowadziło w firmie tzw. badanie przedkontrolne. Sprawdzano dokumentację przetargową z lat 2008-2011, funkcjonariusze analizowali m.in. ostatni przetarg na zakup autobusów. Jak mówił prezes, ustnie poinformowano go, że w zakładzie nie stwierdzono nieprawidłowości.

Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Robert Pastuszka powiedział, że kontrola CBA w zakładzie trwała dwie godziny. Funkcjonariusze przeglądali dokumentację z przetargów z lat 2008-2010. Szef przedsiębiorstwa nie otrzymał żadnych informacji o wynikach kontroli. Była to pierwsza kontrola CBA w firmie.

źródło:

Zobacz więcej