RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obostrzenia epidemiczne przedłużone. Rozporządzenie wskazuje kolejność szczepień

W grupie „1” są m.in. nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz zatrudnieni w przedszkolach (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
W grupie „1” są m.in. nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz zatrudnieni w przedszkolach (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

W czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia. Wskazano w nim także kolejność szczepień przeciw COVID-19.

Pełnomocnik ds. szczepień: przekroczyliśmy 400 tys. zaszczepionych osób

W czwartek przekroczyliśmy 400 tys. zaszczepionych osób w Polsce - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Łącznie w tym tygodniu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Rozporządzenie, które ukazało się w czwartek w Dzienniku Ustaw, zmienia rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 21 grudnia i przedłuża aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia.

Zgodnie z poprzednim rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia ustanowiony został zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z). Do 17 stycznia nadal normalnie prowadzić swojej działalności nie mogli przedsiębiorcy związani z hotelarstwem.

W nowym rozporządzeniu dodano nowy rozdział 3a zatytułowany „Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19”, który wskazuje kolejność szczepień w ramach pierwszego etapu.

Kolejność szczepień grupy pierwszej


Napisano w nim, że podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mają obowiązek stosowania tych szczepień w następującej kolejności: najpierw osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym; następnie osoby wykonujące zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa; potem przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, które w dniu podania ich przedstawicielom ustawowym pierwszej dawki szczepionki przeciwko  COVID-19  są hospitalizowane.

Zobacz takżeJak pomóc seniorom w rejestracji na szczepienie? Wiceminister wyjaśnia 

Apel premiera: Poinformujmy bliskich nam seniorów o rejestracji na szczepienia

Warto zapoznać się i zapisać te daty w swoim kalendarzu oraz poinformować o nich bliskich nam seniorów. Rejestracja w ramach Narodowego Programu...

zobacz więcej

Kolejne grupy: to osoby inne niż określone w pierwszych dwóch punktach, zatrudnione w podmiocie wykonującym działalność leczniczą; farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptece ogólnodostępnej; nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni medycznej oraz doktoranci i studenci tej uczelni biorący udział w zajęciach z udziałem pacjentów; osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.

Następnie zaszczepieni mają zostać : pacjenci: zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej oraz osoby przebywające w domu pomocy społecznej. A potem osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-51, w latach 1952-61.

Zobacz takżeOsoby po 80. roku życia mogą już rejestrować się na konkretne daty do szczepienia

Kolejne grupy to m.in. nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz zatrudnieni w przedszkolu i w innej formie wychowania przedszkolnego; nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni innej niż medyczne oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami.

Kto do szczepienia na koniec pierwsszego etapu?


Ostatni w ramach etapu pierwszego mają być funkcjonariusze albo żołnierze m.in.: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

źródło:

Zobacz więcej