RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja: Godzina policyjna od godz. 18 na terenie całego kraju

Tak będzie co najmniej przez dwa tygodnie (fot. Julien Mattia/Anadolu Agency via Getty Images)
Tak będzie co najmniej przez dwa tygodnie (fot. Julien Mattia/Anadolu Agency via Getty Images)

Rząd Francji wydłużył z powodu pandemii Covid-19 godzinę policyjną, która od soboty na terenie całego kraju obowiązywać będzie od 18:00 do 6:00 rano. Premier Jean Castex na konferencji prasowej poinformował, że taki stan będzie utrzymany przez co najmniej dwa tygodnie.

Koronawirus. Francja wydłuża godzinę policyjną w kilkunastu miejscach

Francja wydłuża godzinę policyjną w 15 departamentach z powodu wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa. Nowe przepisy mają obowiązywać od jutra....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Obecnie godzina policyjna w większości francuskich departamentów rozpoczyna się o godzinie 20:00, ale od soboty w całym kraju już po 18:00 nie będzie można opuszczać domu poza wyjątkowymi sytuacjami, do których należeć będą powroty z pracy lub szkoły, zakupy pierwszej potrzeby czy wizyty lekarskie.

– Z wyjątkami związanymi z misjami służby publicznej, wszystkie miejsca, firmy czy usługi przeznczone dla publiczności będą zamknięte o godzinie 18:00 – powiedział Castex.

Zdaniem premiera w departamentach, w których godzina policyjna już od pewnego czasu obowiązuje od 18:00, dwukrotnie, a nawet trzykrotnie zmniejszyła się szybkość transmisji koronawirusa.

Ze względu na pojawiające się we Francji przypadki zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa władze wprowadziły także kolejne obostrzenia dla podróżnych przybywających do Francji spoza Unii Europejskiej. Takie osoby będą musiały przedstawić negatywny test na koronawirusa oraz samodzielnie poddać się tygodniowej izolacji, a następnie przejść kolejny test metodą PCR.

Zdaniem Castexa sytuacja epidemiczna we Francji jest „pod kontrolą”, ale „krucha", a niepokój wzbudza „pojawienie się nowych, bardziej zaraźliwych szczepów” koronawirusa. Wprawdzie nie przewiduje się trzeciego lockdownu, ale premier podkreślił, że może on zostać wprowadzony „bezzwłocznie” w przypadku „pogorszenia się sytuacji epidemicznej”.

– Jeśli w najbliższych dniach zaobserwujemy silne nasilenie epidemii, będziemy musieli bezzwłocznie zdecydować o kolejnych obostrzeniach – powiedział Castex. – Wirus nadal aktywnie krąży – mówił premier podkreślając, że liczba dobowych zakażeń utrzymuje się na „wysokim poziomie” i obecnie wynosi około 16 tys. przypadków dziennie.

źródło:

Zobacz więcej