RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sprawa zawracania migrantów. Szef Frontexu przesłuchany

Frontex uczestniczy w zatrzymywaniu łodzi z uchodźcami zanim dotrą na greckie wyspy (fot.  Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Frontex uczestniczy w zatrzymywaniu łodzi z uchodźcami zanim dotrą na greckie wyspy (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Sprawą zawracania migrantów z granicy morskiej Unii Europejskiej przez unijną agencję ochrony granic Frontex zajęła się komisja spraw wewnętrznych niemieckiego Bundestagu. Na zamkniętym posiedzeniu przesłuchano szefa Frontexu Fabrice'a Leggeriego.

Frontex: Znów rośnie liczba przypadków nielegalnego przekroczenia granic UE

W maju udaremniono prawie 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granic Unii Europejskiej. Był to wzrost w stosunku do kwietnia, gdy liczba...

zobacz więcej

„Fabrice Leggeri nie był w stanie rozwiać wielu obaw związanych z misjami Frontexu na Morzu Egejskim” – powiedziała w czwartek dziennikowi „Berliner Zeitung” rzeczniczka Zielonych ds. polityki uchodźczej i członkini komisji spraw wewnętrznych parlamentu Luise Amtsberg. „Zamiast tego stało się jasne, że problemem jest brak możliwości kontrolowania tych operacji” – dodała.

„Istnieją poważne przesłanki wskazujące na to, że na Morzu Egejskim nadal występują działania sprzeczne z prawem międzynarodowym, ale sytuacja prawna UE pozostawia luki i jest częściowo niejasna – powiedział po przesłuchaniu tygodnikowi „Spiegel” poseł SPD Helge Lindh. „Procedury i wytyczne dotyczące postępowania w operacjach Frontexu należy określić znacznie jaśniej” – uważa Lindh.

Według niego UE musi znaleźć sposób, aby odciążyć Grecję w sprawach dotyczących migrantów. „Występujące tam naruszenia praw człowieka wynikają przede wszystkim ze stresującej sytuacji w kraju” – powiedział poseł.

Frontex: liczba migrantów ciągnących do Europy znów rośnie

Koronawirus przestał odstraszać nielegalnych migrantów ciągnących do Europy. W kwietniu agencja Frontex odnotowała spadek liczby uciekinierów, ale...

zobacz więcej

Rzeczniczka Lewicy Ulla Jelpke mówiła niemieckiemu tygodnikowi o przytłaczających dowodach na bezprawne zawracanie łodzi z uchodźcami. „Frontex i rząd federalny (Niemiec) umywają ręce, choć wiedzą, co się tam dzieje” – powiedziała Jelpke.

Rzeczniczka grupy parlamentarnej FDP ds. polityki migracyjnej Linda Teuteberg zażądała natomiast, by Frontex uzyskał większe uprawnienia: „Potrzebujemy skutecznej europejskiej straży granicznej, która przestrzega zobowiązań humanitarnych, a jednocześnie skutecznie walczy z nielegalną migracją i przestępczością zorganizowaną”.

„Spiegel” ujawnił wspólnie z Lighthouse Reports, Bellingcat, niemiecką telewizją ARD i japońską telewizją Asahi, że Frontex, w tym niemiecka policja federalna, uczestniczy w zatrzymywaniu łodzi z uchodźcami zanim dotrą na greckie wyspy i przekazywaniu ich greckiej straży przybrzeżnej. Następnie grecka straż kieruje uchodźców w stronę Turcji.

Zarzutami zajmuje się już unijna rzeczniczka praw obywatelskich. Jednym z celów dochodzenia jest wyjaśnienie, czy mechanizmy kontroli wewnętrznej we Frontexie działają prawidłowo. Również unijny organ ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF rozpoczął dochodzenie dotyczące Frontexu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej