SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zmarł matematyk z Krakowa. Aby odczytać nekrolog, trzeba rozwiązać równanie

Matematyk zmarł 9 stycznia (fot. Shutterstock/Martyn Jandula; Facebook/Mikołaj Leszczuk)
Matematyk zmarł 9 stycznia (fot. Shutterstock/Martyn Jandula; Facebook/Mikołaj Leszczuk)

„Ten nekrolog jest smutny, ale jego forma jednak powoduje uśmiech” – napisał w mediach społecznościowych pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, publikując zdjęcie nekrologu jego kolegi z pracy. Bliscy matematyka, dra Krzysztofa Reczka, pożegnali go zamieszczając m.in. równanie matematyczne, którego wynik to godzina pogrzebu.

Nie żyje AK-owiec kpt. Jabłoniec. „Wielki patriota”

Zmarł kapitan Jan Jabłoniec „Fiat”, żołnierz Armii Krajowej służący w czasie II wojny światowej w oddziale partyzanckim na Lubelszczyźnie. O...

zobacz więcej

Dr Reczek zmarł 9 stycznia 2021 r. Był emerytowanym starszym wykładowcą Wydziału Matematyki Stosowanej AGH. W nekrologu rodzina zmarłego pisze, że był on „Walecznym Ojcem”. Przyznali też, że do dziś współczują… wrogom z ich podwórka.

„Oddany Żonie i matematyce, obie kochał, z obiema się liczył. Po mistrzowsku potrafił objaśniać świat swoim studentom, uczniom, dzieciom i wnukom. Pamiętający o innych, nigdy o sobie. Długą i ciężką chorobę przeszedł jak gentleman - bez słowa skargi” – czytamy w nekrologu.

Na końcu poinformowano, że pogrzeb dra Reczka odbędzie się 18 stycznia na cmentarzu Rakowickim. Godzina (13. 40) została natomiast podana w formie tradycyjnej oraz równania matematycznego: „x1 : x2 gdzie: g(x) = x³ - 66x² + 1209x – 6760”.

Zmarł Krzysztof Reczek. Mój wychowawca i nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Krakowie, a...

Opublikowany przez Mikołaja Leszczuka Środa, 13 stycznia 2021

Czytaj także: Bratanek Alana Turinga odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP

źródło:
Zobacz więcej