RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uaktywnił się hawajski wulkan. „Jezioro lawy i duże stężenie gazu” [WIDEO]

Erupcja wulkanu Kīlauea na Hawajach. Amerykańska agencja naukowo-badawcza United States Geological Survey (USGS) udostępniła nagrania, na których widać lawę wypływającą z krateru Halemaʻumaʻu, a także zastygniętą już jej powierzchnię. Badacze ostrzegają m.in. przed gazami wulkanicznymi i kolejnymi ich wybuchami.

Starcie tytanów natury: grzmoty vs. wulkan. Sfotografowano spektakularne zjawisko

Świetnym wyczuciem czasu może pochwalić się fotograf Agencji Reutera, któremu udało się uchwycić spektakularną burzę w centrum gwałtownej erupcji...

zobacz więcej

USGS podała, że hawajski wulkan Kīlauea uaktywnił się w miniony weekend w zachodniej części krateru Halemaʻumaʻu. Po czym 11 stycznia lawa zaczęła wypływać ze szczeliny i wlewać się do koryta krateru. Tam też utworzyła jezioro. Jak poinformowano w komunikacie „wschodnia część jeziora była pokryta chłodniejszą, zastygniętą warstwą lawy”.

Amerykańska agencja ostrzegła również przed zagrożeniami zw. z nową aktywnością na szczycie Kīlauea, w tym przed „wysokim poziomem gazu wulkanicznego”.

Jak dodaje USGS, ostatnia erupcja wulkanu Kilauea miała miejsce 20 grudnia, po zarejestrowaniu trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,4 w pobliżu miejscowości Hilo.

Zobacz też: Erupcja wulkanu na francuskiej wyspie Reunion.


źródło:
Zobacz więcej