RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Paraliż służby zdrowia. Są szpitale, gdzie chorzy na COVID-19 stanowią już połowę pacjentów

Liczba osób, które czekają na zabiegi ponad rok, zwiększyła się 120-krotnie (fot. Leon Neal - Pool/Getty Images)
Liczba osób, które czekają na zabiegi ponad rok, zwiększyła się 120-krotnie (fot. Leon Neal - Pool/Getty Images)

Z powodu przeciążenia szpitali, które muszą zająć się chorymi na COVID-19, rekordowa liczba osób w Anglii czeka na rutynowe zabiegi. Liczba pacjentów, którzy czekają na zabiegi ponad rok, zwiększyła się 120-krotnie w porównaniu ze stanem sprzed wybuchu epidemii.

Słowacja zapowiada kary za szczepienie poza kolejnością

Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi chce karać centra szczepień przeciw Covid-19 za szczepienia wykonywane poza kolejnością. Grzywny miałyby...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak wynika z danych opublikowanych przez NHS England, angielski oddział publicznej służby zdrowia, w listopadzie 2020 roku na operację niebędącą pilnym przypadkiem lub na rozpoczęcie rutynowego leczenia szpitalnego czekało 4,46 mln osób, co jest największą liczbą, od kiedy prowadzone są statystyki.

Z tej grupy ponad 192 tys. czekało ponad rok, podczas gdy w lutym 2020 roku, czyli przed rozpoczęciem epidemii w Wielkiej Brytanii, liczba ta wynosiła 1600.

Rekord oczekiwania


W grudniu 2020 roku 89,8 tys. osób – prawie jedna czwarta ze wszystkich, którzy zostali przyjęci do szpitali przez szpitalne oddziały ratunkowe – czekała na znalezienie wolnego łóżka ponad cztery godziny. Z tej grupy 3745 osób czekało ponad 12 godzin, co jest najwyższą liczbą w historii. Od listopada 2020 roku liczba łóżek na oddziałach intensywnej terapii zwiększona została o jedną czwartą, czego efektem było przeniesienie tam części personelu medycznego z pozostałych oddziałów. Mimo tego, według stanu na 10 stycznia, w około jednej piątej szpitali w Anglii nie było wolnych miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

Co trzeci pacjent chory na COVID-19


Według danych ministerstwa zdrowia z wtorku, w szpitalach w Anglii przebywało 32 202 chorych na COVID-19. To około jedna trzecia wszystkich osób przebywających obecnie w szpitalach w Anglii, jednak jak podaje BBC. W niektórych szpitalach chorzy na COVID-19 stanowią nawet połowę pacjentów.

Coraz częściej pojawiają się też informacje o odwoływaniu pilnych zabiegów. BBC podała, że londyński King's College Hospital wstrzymał dwa priorytetowe zabiegi, czyli takie, które muszą być wykonane w ciągu 28 dni, a jeden ze szpitali w Birmingham tymczasowo zawiesił wykonywanie większości przeszczepów wątroby.

źródło:

Zobacz więcej