RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szpitale w Portugalii mają ograniczyć operacje. „Medycy leczeni z powodu wyczerpania pracą”

Nasilenie epidemii negatywnie wpływa też na zdrowie psychiczne personelu szpitalnego (fot.Sergei Bobylev\TASS via Getty Images)
Nasilenie epidemii negatywnie wpływa też na zdrowie psychiczne personelu szpitalnego (fot.Sergei Bobylev\TASS via Getty Images)

Z powodu nasilenia się epidemii koronawirusa rząd Portugalii wydał publicznym szpitalom w całym kraju nakaz ograniczenia liczby operacji oraz wezwał do wsparcia oddziałów leczących pacjentów z COVID-19. Nakaz dotyczy nawet zabiegów uznawanych za priorytetowe. Pojawiają się alarmujące informacje, że nasilenie epidemii negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne personelu szpitalnego.

Prezydent Portugalii ogłosił stan wyjątkowy

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił w piątek wieczorem stan wyjątkowy w związku z nasilającą się epidemią Covid-19. Nowe...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szefowa resortu zdrowia Marta Temido nakazała placówkom medycznym „natychmiastowe ograniczenie zabiegów”.

Dokument podpisany przez nią w środę zobowiązuje dyrekcje szpitali „do położenia pilnego nacisku” na wzmocnienie pracy oddziałów przyjmujących osoby zainfekowane koronawirusem. Szczególne wsparcie zalecane jest dla oddziałów intensywnej terapii.

Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne


W czwartek dramatyczną sytuację” w szpitalach, szczególnie w zatłoczonych izbach przyjęć, potwierdził Eduardo Carqueja, szef oddziału psychiatrii w szpitalu Sao Joao w Porto. Odnotował, że nasilenie epidemii negatywnie wpływa też na zdrowie psychiczne personelu szpitalnego.

– Prawie 60 pracowników służby zdrowia zostało w ostatnich dniach poddanych leczeniu z powodu wyczerpania pracą – ujawnił Carqueja.

Odwołane operacje i wizyty lekarskie


Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że z powodu epidemii Covid-19 pomiędzy marcem a listopadem 2020 r. konieczne było odwołanie w publicznych szpitalach w całym kraju ponad 121 tys. operacji. Do skutku nie doszło też około 1,2 mln wizyt lekarskich, które miały odbyć się na terenie tych placówek.

W całym kraju z powodu infekcji koronawirusem nie udało się przeprowadzić w publicznych i prywatnych placówkach służby zdrowia, w tym w przychodniach zdrowia, ponad 3,4 mln zabiegów oraz 7,2 mln wizyt lekarskich.

źródło:
Zobacz więcej