RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronakryzys dotknął Niemcy. Przedstawiono wpływ na PKB

Niemcy zmagają się z pandemią (fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)

Niemiecka gospodarka, największa w Europie, skurczyła się w ubiegłym roku o 5 proc. Po raz pierwszy od dziewięciu lat odnotowano też deficyt budżetowy, wynoszący tym razem 4,8 proc. PKB. To efekt zamknięcia znacznej części branż przez większość roku z powodu pandemii koronawirusa.

„Hańba i polityczna korupcja”. Niemiecka europosłanka ostro o Nord Stream 2

Niemiecka europosłanka nie kryje oburzenia wznowieniem budowy gazociągu Nord Stream 2. Viola con Cramon z partii Zielonych niemiecko-rosyjską...

zobacz więcej

Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) opublikował raport, z którym ocenił, że gospodarka Niemiec radziła sobie stosunkowo dobrze w porównaniu z niektórymi innymi krajami europejskimi. Oceniono, że to częściowo dzięki prężnej bazie produkcyjnej Niemiec.

Spadek produktu krajowego brutto (PKB) był również mniejszy, niż przewidywali analitycy i mniej dotkliwy niż rekordowy spadek o -5,7 proc. w 2009 r. podczas światowego kryzysu finansowego – wskazuje Deutsche Welle.

W ocenie ekspertów, sektor produkcyjny częściowo zrekompensował załamanie w sektorze usług, a przemysł silnie odbił się po okresie restrykcji w pierwszej fali pandemii w marcu i kwietniu. Mimo to spadek PKB wyniósł 5 proc. w porównaniu ze wzrostem o 0,6 proc. w 2019 r.

DW zwraca uwagę, że sytuacja i tak jest lepsza niż we Francji, Włoszech i Hiszpanii, gdzie Europejski Bank Centralny przewiduje spadek PKB odpowiednio o 9,3, 9,0 i 11,1 proc.

W Niemczech od listopada trwa lockdown, ale produkcja została z niego w dużej mierze wyłączona. Restrykcje koncentrują się przede wszystkim na sektorze usług i ograniczaniu kontaktów międzyludzkich. Fakt, że fabryki pozostają otwarte, pozwala na utrzymanie ciągłości linii produkcyjnych.

Czytaj także: Handel internetowy w 2020 r. eksplodował. I tak będzie dalej

źródło:
Zobacz więcej