RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Od poniedziałku nowe przepisy dla wjeżdżających do Wielkiej Brytanii

Nowe przepisy wejdą w życie nie w piątek, jak planowano, ale w poniedziałek (fot. John Walton/PA Images via Getty Image)
Nowe przepisy wejdą w życie nie w piątek, jak planowano, ale w poniedziałek (fot. John Walton/PA Images via Getty Image)

Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przy wjeździe do Anglii wejdzie w życie nie w piątek, jak planowano, ale w poniedziałek o godz. 4 rano – poinformowało brytyjskie ministerstwo transportu.

Koronawirus. Znów gigantyczna liczba ofiar w Wielkiej Brytanii

Aż 1325 zgonów z powodu COVID-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym...

zobacz więcej

„Aby dać przyjeżdżającym z zagranicy czas na przygotowanie się, pasażerowie będą musieli przedstawić dowód negatywnego wyniku testu COVID-19 przed wylotem do Anglii od poniedziałku 18 stycznia o godz. 4 rano” – napisał na Twitterze minister transportu Grant Shapps.

Pozostałe ogłoszone wcześniej zasady się nie zmieniły: test musi być wykonany w ciągu 72 godzin przed wyjazdem, a jego brak będzie skutkował natychmiastowym nałożeniem grzywny w wysokości 500 funtów. Test nie zwalnia z obowiązku izolacji w przypadku przyjazdu z kraju, który nie znajduje się na liście bezpiecznych, ani z przestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu się, wprowadzonych w ramach lockdownu.

Obowiązkowa izolacja po przyjeździe z zagranicy wynosi 10 dni, ale można ją skrócić w przypadku wykonania w piątym dniu po przyjeździe odpłatnego testu.

Kto jest zwolniony z obowiązku przedstawienia testu?


Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu zwolnione będą dzieci poniżej 11. roku życia, przewoźnicy w ruchu towarowym i pasażerskim, przyjeżdżający z Irlandii, Wysp Normandzkich i wyspy Man, z którymi Wielka Brytania ma umowę o wspólnej przestrzeni podróżnej, oraz osoby przyjeżdżające z terytoriów, na których nie ma odpowiedniej infrastruktury do ich przeprowadzenia. Chodzi o trzy brytyjskie terytoria zamorskie: Falklandy, Wyspę Św. Heleny i Wyspę Wniebowstąpienia; do 21 stycznia dotyczyć do będzie także Antiguy i Barbudy, Barbadosu i St. Lucii.

W Szkocji termin wejścia w życie obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku  się nie zmienił i nadal jest to godz. 4 w piątek; władze Walii i Irlandii Północnej jeszcze nie ogłosiły, od kiedy zaczną tego wymagać.

źródło:

Zobacz więcej