RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwszy taki atak od ponad pół wieku. Pływak jest w stanie krytycznym

Za atak odpowiada żarłacz tępogłowy (Wiki/ Albertkok)
Za atak odpowiada żarłacz tępogłowy (Wiki/ Albertkok)

Miasto Perth na południowym zachodzie Australii słynie z rekinów u swoich wybrzeży, ale w czwartek rekin zaatakował mężczyznę pływającego w miejskiej rzece Łabędziej (Swan river). Był to pierwszy taki atak w rzece od 1969 roku – zwraca uwagę Agencja Reutera.

Tragiczny pożar w 9-piętrowym bloku w Rosji. Wśród ofiar dzieci

Pięć osób zginęło w pożarze mieszkania, do którego doszło w Chabarowsku w Rosji – poinformowała agencja RIA. Wśród ofiar śmiertelnych jest dwoje...

zobacz więcej

Według przedstawicieli władz około 50-letni Cameron Wrathall, ojciec dwójki dzieci, został zaatakowany przez mogącego mieć 2-3 m długości żarłacza tępogłowego, gdy zażywał porannej kąpieli w rzece Łabędziej w rezerwacie Blackwall Reach w Perth.

– W wodzie było sporo krwi, a ugryzienie (...) było tuż przy udzie – powiedział miejscowy kajakarz, który pomógł mężczyźnie dotrzeć na brzeg.

Ofiarę ataku w ciężkim stanie zabrano do szpitala Royal Perth Hospital – powiedział rzecznik lokalnego pogotowia ratunkowego.

Stan rannego jest krytyczny, ale stabilny – przekazała rzeczniczka szpitala.

Wybrzeże w rejonie Perth słynie z występowania w tych wodach żarłaczy białych; wielokrotnie dochodziło tam do ataków rekinów. W ostatnich tygodniach niektóre plaże zostały zamknięte z powodu wzrostu liczby zaobserwowanych przedstawicieli tego gatunku.

Ataki w rzece Łabędziej, wpadającej do oceanu w południowym mieście portowym Fremantle, na południe od Perth, to rzadkość. Ostatni taki atak miał miejsce w 1969 r., a ostatni odnotowany przypadek śmiertelny związany z atakiem rekina – w 1923 r.; wówczas rekin również ugryzł pływaka w nogi.

Rejon rzeki, w którym doszło do ataku, został zamknięty dla ludzi do piątku.

źródło:
Zobacz więcej