Chłopak, który przyznał się do zabicia 13-letniej Patrycji z Bytomia, nie podlega odpowiedzialności karnej; skończył 15 lat dzień po pozbawieniu dziewczyny życia – potwierdziła prokuratura i policja. Nastolatek może trafić do zakładu poprawczego.
Odbyła się sekcja zwłok 13-letniej dziewczynki, której ciało odnaleziono w strumyku w miejscowości Kurzętnik. Nastolatka uciekła z domu dziecka w...
zobacz więcej
Minioną noc zatrzymany spędził w policyjnej izbie dziecka, na czwartek zaplanowano przesłuchanie go w sądzie rodzinnym.
13-letnia Patrycja, która zaginęła we wtorek wieczorem, została prawdopodobnie zamordowana. Ciało dziewczynki znaleziono dzisiaj na terenie...
zobacz więcej
15-latek później przyznał, że faktycznie wsiadł z Patrycją do autobusu; mówił, że poszli na spacer. Twierdził też, że ktoś ich napadł.
Według ustaleń śledztwa sprawca zadał ofierze nożem liczne rany kłute. Dotychczas policja nie odnalazła narzędzia zbrodni.
Policjanci ani prokuratorzy nie chcą na razie odnosić się do podawanych w mediach nieoficjalnych informacji, że Patrycja była w ciąży z 15-latkiem i to było tłem zbrodni. Wynika to z relacji samego zatrzymanego i zostanie zweryfikowane w trakcie sekcji zwłok; nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie ona przeprowadzona – zaznaczają śledczy.
Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 13-letnią dziewczynkę, która pobiła swoją rówieśniczkę. – Nieletnia zwabiła koleżankę, w pewnym momencie...
zobacz więcej
Policjanci i prokuratorzy potwierdzają wcześniejsze informacje, że do zabójstwa doszło we wtorek - na dzień przed ukończeniem przed zatrzymanego 15. roku życia. Zgodnie z ogólnymi zasadami Kodeksu karnego, za przestępstwo nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17. roku życia, ale w wyjątkowych sytuacjach, np. zbrodni zabójstwa, gwałtu zbiorowego lub porwania, do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty już 15-latek.
Decyduje o tym sąd rodzinny i dla nieletnich, biorąc pod uwagę m.in. okoliczności sprawy i stopień rozwoju sprawcy. W takim przypadku orzeczona kara nie może przekroczyć dwóch trzecich górnej granicy zagrożenia za dane przestępstwo; sąd może zastosować także nadzwyczajne złagodzenie kary.
Wobec nieletnich sąd może orzec środki wychowawcze, np. umieszczenie w zakładzie poprawczym (a wcześniej, do zakończenia całej procedury, w schronisku dla nieletnich). Jeżeli 15-latek trafi do poprawczaka, opuści go w wieku 21 lat. Decyzje będzie podejmował sąd rodzinny.
Czytaj także: Makabryczny finał pościgu. Samochód w ogniu, kierowca nie żyje