RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zabił 13-letnią Patrycję dzień przed 15. urodzinami. Nie będzie ukarany

Najnowsze

Popularne

Chłopak, który przyznał się do zabicia 13-letniej Patrycji z Bytomia, nie podlega odpowiedzialności karnej; skończył 15 lat dzień po pozbawieniu dziewczyny życia – potwierdziła prokuratura i policja. Nastolatek może trafić do zakładu poprawczego.

Zwłoki 13-latki w strumyku. Wiadomo już, jak umarła

Odbyła się sekcja zwłok 13-letniej dziewczynki, której ciało odnaleziono w strumyku w miejscowości Kurzętnik. Nastolatka uciekła z domu dziecka w...

zobacz więcej

Minioną noc zatrzymany spędził w policyjnej izbie dziecka, na czwartek zaplanowano przesłuchanie go w sądzie rodzinnym.

Zabójstwo 13-latki


Patrycji od wtorku szukała rodzina, znajomi oraz kilkudziesięciu policjantów z Piekar, Bytomia, Knurowa i komendy wojewódzkiej w Katowicach. Ciało odnaleziono po kilkunastu godzinach od zgłoszenia zaginięcia na terenie nieużytków w Piekarach Śląskich.

Dziewczynka zginęła od licznych ran zadanych ostrym narzędziem.

– Potwierdzam, że według wszelkich ustaleń doszło do zabójstwa i został zatrzymany 15-letni znajomy dziewczynki – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

Przesłuchanie podejrzanego


Jak mówią policjanci, zatrzymany nastolatek najpierw przedstawiał z pozoru wiarygodną z pozoru wersję, że we wtorek wieczorem Patrycja po kłótni z nim pobiegła w kierunku ul. Bytomskiej w Piekarach Śląskich i wsiadła do autobusu. Z szukającymi dziewczyny policjantami jeździł po znajomych, wskazywał potencjalnych świadków. – Policjanci dotarli jednak do świadka, który widział ich razem w autobusie; to rzuciło cień na jego relacje. To był moment zwrotny – powiedziała rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara.

13-letnia Patrycja z Bytomia została brutalnie zamordowana. Sprawcą miał być 15-latek

13-letnia Patrycja, która zaginęła we wtorek wieczorem, została prawdopodobnie zamordowana. Ciało dziewczynki znaleziono dzisiaj na terenie...

zobacz więcej

15-latek później przyznał, że faktycznie wsiadł z Patrycją do autobusu; mówił, że poszli na spacer. Twierdził też, że ktoś ich napadł.

Według ustaleń śledztwa sprawca zadał ofierze nożem liczne rany kłute. Dotychczas policja nie odnalazła narzędzia zbrodni.

Policjanci ani prokuratorzy nie chcą na razie odnosić się do podawanych w mediach nieoficjalnych informacji, że Patrycja była w ciąży z 15-latkiem i to było tłem zbrodni. Wynika to z relacji samego zatrzymanego i zostanie zweryfikowane w trakcie sekcji zwłok; nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie ona przeprowadzona – zaznaczają śledczy.

Sąd rodzinny zadecyduje o dalszym losie 15-latka


Śledztwo w sprawie śmierci Partycji prowadzi piekarski wydział Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach. Czynności z udziałem nastolatka powinny się odbyć w piekarskim oddziale sądu w Tarnowskich Górach.

13-latka zwabiła koleżankę. Skatowała ją reklamówką

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 13-letnią dziewczynkę, która pobiła swoją rówieśniczkę. – Nieletnia zwabiła koleżankę, w pewnym momencie...

zobacz więcej

Policjanci i prokuratorzy potwierdzają wcześniejsze informacje, że do zabójstwa doszło we wtorek - na dzień przed ukończeniem przed zatrzymanego 15. roku życia. Zgodnie z ogólnymi zasadami Kodeksu karnego, za przestępstwo nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17. roku życia, ale w wyjątkowych sytuacjach, np. zbrodni zabójstwa, gwałtu zbiorowego lub porwania, do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty już 15-latek.

Decyduje o tym sąd rodzinny i dla nieletnich, biorąc pod uwagę m.in. okoliczności sprawy i stopień rozwoju sprawcy. W takim przypadku orzeczona kara nie może przekroczyć dwóch trzecich górnej granicy zagrożenia za dane przestępstwo; sąd może zastosować także nadzwyczajne złagodzenie kary.

Wobec nieletnich sąd może orzec środki wychowawcze, np. umieszczenie w zakładzie poprawczym (a wcześniej, do zakończenia całej procedury, w schronisku dla nieletnich). Jeżeli 15-latek trafi do poprawczaka, opuści go w wieku 21 lat. Decyzje będzie podejmował sąd rodzinny.

Czytaj także: Makabryczny finał pościgu. Samochód w ogniu, kierowca nie żyje 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej