RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sąd uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. Emilii Plater 14

Sprawa Emilii Plater 14 to kolejna z wielu decyzji komisji weryfikacyjnej uchylonych przez sąd administracyjny (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Sprawa Emilii Plater 14 to kolejna z wielu decyzji komisji weryfikacyjnej uchylonych przez sąd administracyjny (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy ul. Emilii Plater 14, która uznała, że kamienicę tę zreprywatyzowano z naruszeniem prawa.

Odszkodowania za dziką reprywatyzację. 8,3 mln na kontach lokatorów; są kolejne decyzje

Komisja weryfikacyjna wydała kolejnych 11 decyzji w sprawie przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom poszkodowanym przez...

zobacz więcej

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji wydała uchyloną przez warszawski sąd decyzję w maju zeszłego roku.

Komisja stwierdziła wówczas, że trzy wcześniejsze decyzje prezydenta Warszawy dotyczzące reprywatyzacji kamienicy przy Emilii Plater 14 naruszyły prawo przez niezbadanie przesłanki posiadania nieruchomości przez dotychczasowego właściciela lub jego następców.

Sprzeczne z interesem społecznym


Jak argumentowała wtedy komisja, przeniesienie roszczeń do tej kamienicy  było rażąco sprzeczne z interesem społecznym, bo nastąpiło w zamian za świadczenie rażąco niewspółmierne do wartości nieruchomości. Według komisji także obliczony w decyzjach ratusza czynsz został ustalony bez podstawy prawnej.

Zobacz także: 646 spraw przed sądem. „Sprawiedliwość wbrew władzom Warszawy”

Jest akt oskarżenia wobec dziewięciorga osób ws. afery reprywatyzacyjnej

Jest kolejny akt oskarżenia w sprawie afery reprywatyzacyjnej. Obejmuje on dziewięcioro osób – poinformował prokurator generalny Zbigniew Ziobro....

zobacz więcej

Decyzję komisji weryfikacyjnej do sądu administracyjnego zaskarżył warszawski ratusz.

Sprawa Emilii Plater 14 to kolejna z wielu decyzji komisji weryfikacyjnej uchylonych przez sąd administracyjny. WSA uchylił w minionym roku decyzje komisji w sprawach Puławskiej 137, Kredytowej 6 oraz Marszałkowskiej 43, Nowogrodzkiej 6a, Nieborowskiej 13, Piaseczyńskiej 32, Odolańskiej 7, Polnej 46, Noakowskiego 20, Mazowieckiej 12, Widok 22, Krakowskiego Przedmieścia 81 i działek przy Jeziorku Gocławskim.

Żadna sprawa nie jest prawomocnie rozstrzygnięta


Utrzymał natomiast decyzje w sprawach: Pięknej 49, Krakowskiego Przedmieścia 35 i Mokotowskiej 39, Borzymowskiej 34/36, Koszykowej 49a i Nowogrodzkiej 46. W 2019 r. sąd uchylił nieprawomocnie kilkanaście innych decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawach różnych nieruchomości, natomiast kilka utrzymał w mocy.

Dotychczas żadna z tych spraw nie została prawomocnie rozstrzygnięta przez NSA.

Zobacz także: „Król reprywatyzacji” oskarżony o oszustwo na niekorzyść klienta i sprzedaż jego roszczeń swojej rodzinie 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej