RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polskie winiarstwo dynamicznie się rozwija

W roku winiarskim 2019/2020 do obrotu wprowadzono ponad 7108 hl wina (fot. Shutterstock/K.Decha)
W roku winiarskim 2019/2020 do obrotu wprowadzono ponad 7108 hl wina (fot. Shutterstock/K.Decha)

330 podmiotów gospodarczych wpisanych jest do ewidencji producentów win prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Produkcja wina w Polsce w latach 2009-20 wzrosła 35-krotnie – poinformował zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński.

Wino owocowe przyszłością polskiej branży

Dolnośląscy winiarze doskonale wiedzą, jak robić dobre gronowe wina, ale nowością jest sztuka wyrobu win owocowych. U stóp Ślęży rozpościerają się...

zobacz więcej

Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w latach 2009-20 liczba producentów wina zarejestrowanych w ewidencji prowadzonej przez KOWR zwiększyła się 16-krotnie, powierzchnia uprawy winorośli wzrosła 15-krotnie.

– Obserwowany dynamiczny rozwój polskiego winiarstwa jest wypadkową kilku czynników. Przede wszystkim bodźcem dla rozwoju rynku wina w Polsce było wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku, które zniosły szereg barier administracyjnych utrudniających rozwój winiarstwa na obecną skalę, a także czynniki społeczne – skomentował Wroński.

Wpis do ewidencji producentów wina


Jak mówił, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa administruje krajowym rynkiem wina. Producent, czyli osoba fizyczna lub prawna, która chce wyrabiać  wino  i je sprzedawać, musi uzyskać wpis do ewidencji producentów wina. Sprawy te są regulowane zarówno przez przepisy unijne, jak i krajowe.

Ewidencja jest potrzebna, ponieważ wino jest objęte podatkiem akcyzowym, a konieczna jest także kontrola metod produkcji wina, jego etykietowania oraz certyfikacji. – Taka ewidencja umożliwia monitorowanie potencjału rynku wina na podstawie składanych deklaracji dotyczących szacunków produkcji wina, jego zapasów na koniec roku gospodarczego oraz zbiorów winogron i produkcji. Na jej podstawie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontroluje uprawy winorośli, bowiem wino można produkować tylko z dozwolonych przepisami unijnymi odmian winorośli – tłumaczył Wroński.

Czerwone wino może pomóc kosmonautom

Będący składnikiem czerwonego wina resweratrol może pomóc badaczom Marsa zachować siłę mięśni – informuje pismo „Frontiers in Physiology”.

zobacz więcej

Wpis do ewidencji jest dokonywany na podstawie wniosku, który składa się do 15 lipca roku poprzedzającego rok gospodarczy, którego dotyczy wniosek. Dotyczy on jedynie producentów, którzy zamierzają wprowadzać wino do obrotu handlowego, natomiast bez żadnych zezwoleń można wyrabiać wino na własne potrzeby. 

Chodzi o wino wytwarzane ze świeżych winogron w procesie fermentacji.

15 stycznia upływa termin składania deklaracji dotyczących rynku wina. Producenci wpisani do ewidencji na rok gospodarczy 2020/21 zobowiązani są do złożenia deklaracji o zbiorach winogron i produkcji wina lub moszczu winogronowego w danym roku gospodarczym.

Rok gospodarczy na rynku wina zaczyna się od 1 sierpnia, a kończy 31 lipca następnego roku.

Jak wygląda rynek wina w Polsce?


Organizacja rynku wina w Polsce zaczęła się wraz z akcesją do Unii Europejskiej w 2004 r. Ale praktycznie produkcja wina z przeznaczeniem na sprzedaż stała się możliwa w 2005 r., gdy Komisja Europejska zaliczyła Polskę do jednej ze stref uprawy winorośli. Jednak do 2008 r. żaden z producentów nie zgłosił się do ewidencji.

Dopiero w 2009 r., gdy zniesiono obowiązek produkcji wina z upraw własnych w tzw. składzie podatkowym (gdy wielkość produkcji przekroczy 1000 hektolitrów rocznie), działalność zarejestrowało ostatecznie 20 producentów.

Zamiast zakładać lokaty, Polacy kupowali złoto

Prognozy się potwierdziły: w niepewnym pandemicznym 2020 r. Polacy kupili niemal dwa razy tyle złota inwestycyjnego co rok wcześniej. To nie koniec...

zobacz więcej

Sytuacja polskich producentów win zmieniła się radykalnie po uchwaleniu ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich z 12 maja 2011 r. Nowe przepisy m.in. wprowadziły pojęcie producenta wina, zwolniły z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej dla rolników wyrabiających nie więcej niż 100 hl, zniosły wiele wcześniejszych wymogów formalnych dotyczących wyrobu wina.

Zmiana przepisów zachęciła do wzrostu produkcji tych napojów alkoholowych. W pierwszych latach wynosiła ona ok. 200 hl, w 2011 r. zwiększyła się dwukrotnie, a w 2018/19 osiągnęła poziom ponad 12,7 tys. hl. W sezonie 2019/20 wyprodukowano ponad 14,3 tys. hektolitrów wina. Ze wstępnych szacunków wynika, że w roku gospodarczym 2020/21 produkcja wina może zwiększyć się o ok. 2 tys. hl.

W roku winiarskim 2019/20 do obrotu wprowadzono ponad 7108 hl wina.

Polskich winnic z roku na rok przybywa


W pierwszym okresie powierzchnia plantacji winogron wynosiła zaledwie 50 ha, ale co roku przybywały coraz to nowe plantacje, w sezonie 2020/21 winogrona uprawiano już na powierzchni 547 hektarów. Winnice zaczęły powstawać na terenie całej Polski.

Rekordowy pandemiczny rok w inwestycjach

W 2020 r. na projekty w strefach ekonomicznych zdecydowało się najwięcej firm od kilku lat, ale obiecały najmniej miejsc pracy w historii. Prognozy...

zobacz więcej

W Polsce najwięcej winnic znajduje się w pasie województw południowo-zachodnich, południowo-wschodnich i południowych, na terenie których warunki klimatyczne w największym stopniu sprzyjają uprawie winorośli. Na rok gospodarczy 2020/21 w ewidencji prowadzonej przez KOWR zarejestrowanych jest 330 winnic – najwięcej w województwach: małopolskim (64), lubuskim (38), dolnośląskim (37), podkarpackim (33) i lubelskim (33).

Wielkość winnic waha się od kilkunastu arów do kilkunastu hektarów. Największe znajdują się w woj. małopolskim i zachodniopomorskim. Bardzo często winnice można spotkać przy obiektach agroturystycznych.

Winorośl coraz lepiej sobie radzi w naszym klimacie


Wiceszef KOWR zauważył, że duże znaczenie ma postęp w hodowli roślin, co pozwala na uprawę winorośli, które coraz lepiej radzą sobie w polskim klimacie.

– Rosnąca popularność wina w Polsce związana jest ze zmianą modelu konsumpcji wyrobów alkoholowych, przy równocześnie rosnącej ofercie asortymentowej win krajowych, po które polscy konsumenci coraz częściej sięgają – podkreślił Wroński.

Czytaj także: Francuscy producenci odetchnęli z ulgą: Ameryka otwarta dla szampana 

źródło:

Zobacz więcej