RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Handel internetowy w 2020 r. eksplodował. I tak będzie dalej

W 2020 r. Polacy zwiększyli wydatki na ubrania przez internet o ponad 1,1 mln dol. (fot. Shutterstock/LDprod)
W 2020 r. Polacy zwiększyli wydatki na ubrania przez internet o ponad 1,1 mln dol. (fot. Shutterstock/LDprod)

Handel internetowy w 2020 r. eksplodował, a nasze wydatki sięgnęły 100 mld zł. Polska była jednym z najszybciej rosnących rynków w Europie. Bieżący rok też przyniesie imponujące wzrosty.

Nierzetelnym podatnikom grożą wyższe kary

Grzywna za przestępstwo skarbowe może wynieść nawet 26,8 mln zł. Za wykroczenie grozi mandat do 5,6 tys. zł – pisze „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

Jak wynika z danych zebranych przez Statista.com, które opublikowała „Rzeczpospolita”, wydatki internetowe „tylko w pięciu głównych kategoriach produktów wyniosły 12 mld dolarów”. „To 2,3 mld dolarów więcej niż w 2019 r., co oznacza skok o 25 proc.” – czytamy.

Prezes Izby Gospodarki Elektronicznej Patrycja Sass-Staniszewska wskazała, że „Polski e-commerce to przeważnie małe i średnie firmy, a jego wartość szacowana jest na 100 mld zł”. „W ostatnim roku powstało ok. 11 tys. nowych e-sklepów, a prawie 80 proc. internautów dokonuje zakupów w sieci” – dodała prezes IGE.

Jaka jest największa kategoria w polskim online?


Według gazety sprzedaż wielu produktów w 2021 r. może rosnąć w podobnym tempie jak w 2020 r. „Przykładem jest największa kategoria w polskim online, czyli moda” – podaje dziennik.

Lockdown aż do kwietnia? Wiceminister dementuje rewelacje prezesa sieci kawiarni

Rząd przedłużył istniejące restrykcje związane z epidemią koronawirusa do końca stycznia. Tymczasem prezes Green Caffe Nero Adam Ringer, informując...

zobacz więcej

„W 2020 r. Polacy zwiększyli wydatki na ubrania przez internet o ponad 1,1 mln dol., do 5,7 mld dol., a prognoza na 2021 r. mówi o wzroście o ok. 1 mld dol.” – wskazuje „Rzeczpospolita”.

Dziennik dodaje, że wydatki w e-handlu nie wzrosną już o ponad 20 proc., ale „wciąż to dwucyfrowe tempo”.

W jakim sektorze będą inwestycje?


„Zdaniem Macieja Krausa, partnera w funduszu Movens Capital, Polska w 2020 r. była jednym z najszybciej rosnących rynków e-commerce w Europie, choć wciąż jest na niższym poziomie niż kraje zachodniej Europy” – pisze dziennik.

Z kolei szef sprzedaży platformy Shoper Artur Halik podaje, że po ubiegłorocznym napływie nowych klientów „możemy spodziewać się fali inwestycji w sektor e-commerce”. „Jednym z jej objawów są ostatnie udane debiuty dużych marek na giełdzie w kraju i za granicą czy spekulacje o  wejściu Amazona do Polski” – dodaje Halik.

źródło:
Zobacz więcej