RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy ostrzegają przed kolejnymi skutkami ocieplenia klimatu

Do końca XXI w. liczba ludzi doświadczających ekstremalnych susz podwoi się (fot. Shutterstock/Melih Cevdet Teksen)
Do końca XXI w. liczba ludzi doświadczających ekstremalnych susz podwoi się (fot. Shutterstock/Melih Cevdet Teksen)

Nowe badanie wskazuje, że z powodu klimatycznych zmian do końca stulecia liczba ludzi narażonych na silne susze wzrośnie z 3 do 7-8 proc. Najbardziej ucierpią rejony, które już mają problem z dostępem do wody.

Superteleskop zbada, co stało się nanosekundę po Wielkim Wybuchu

NASA zatwierdziła projekt SPHEREx. W jego ramach powstanie nowy teleskop kosmiczny, który po raz pierwszy zbada okres tuż po Wielkim Wybuchu, a...

zobacz więcej

Na łamach „Nature Climate Change” naukowcy z Michigan State University oraz ich koledzy z Europy, Chin i Japonii ostrzegają przed kolejnym według nich prawdopodobnym skutkiem ocieplenia klimatu.

Do końca XXI wieku globalna powierzchnia terenu i liczebność populacji mierzących się z dramatycznymi suszami ma wzrosnąć z 3 proc. (stan na lata 1976-2005) do 7-8 proc. – twierdzą badacze.

„Coraz więcej osób będzie cierpiało z powodu ekstremalnych susz, jeśli utrzyma się ocieplenie na wysokim lub umiarkowanym poziomie, a zarządzanie wodą będzie takie, jak dzisiaj – ostrzega prof. Yadu Pokhrel, autor opracowania.

Pogłębiająca się susza


„Obszary na południowej półkuli, gdzie brak dostępu do wody już stanowi problem, będą szczególnie silnie dotknięte.
Przewidujemy, że niedostępność wody wpłynie na bezpieczeństwo żywieniowe i nasili migracje oraz konflikty” – kontynuuje badacz. Jak tłumaczą naukowcy, lądowe zasoby wodne składają się z wód gruntowych, wody zawartej w glebie, mokradeł, jezior i innych zbiorników, rzek, lodu i śniegu. Wszystkie te elementy mają znaczenie dla obiegu wody i jej dostępności.

Największy kanion w naszym układzie słonecznym budzi zachwyt

Ma około 5 tysięcy kilometrów długości, 200 kilometrów szerokości i 11 kilometrów głębokości. To kanion Valles Marineris – największa tego typu...

zobacz więcej

„Nasze wyniki niepokoją – mówi prof. Pokhrel. „Jak dotąd żadne badanie nie sprawdzało, jak zmiany klimatu wpłyną na globalne lądowe zasoby wodne. Nasza praca ukazuje pierwszy dokładny obraz tego, jak globalne ocieplenie i zmiany społeczno-ekonomiczne do końca wieku wpłyną na lądowe zasoby wody” – wyjaśnia ekspert.

W swoim badaniu naukowcy wykorzystali 27 klimatyczno-hydrologicznych symulacji obejmujących okres 125 lat i różne scenariusze zmian.

„Mamy dużą ufność do naszych rezultatów, ponieważ użyliśmy kilkudziesięciu modeli i zgadzają się one pod względem przewidywań” – podkreśla jeden z badaczy, Farshid Felfelani.

Co pokazują wyniki badań?


„Nasze wyniki pokazują, dlaczego potrzebujemy ograniczania zmian klimatycznych, aby zapobiec ich szkodliwemu wpływowi na zapasy wody i nasilenie susz. Potrzebujemy zaangażowania w lepsze zarządzanie zasobami wodnymi i w działania przystosowawcze, aby uniknąć potencjalnych społeczno-ekonomicznych konsekwencji niedostatku wody w różnych częściach świata” – twierdzi prof. Pokhrel.

Czytaj także: IMGW: W tym roku susza w Polsce była jedną z najgroźniejszych

źródło:

Zobacz więcej