RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Coraz więcej chętnych na szczepienia. Jest nowy sondaż

Badanie pokazuje, że sceptycy nie zmieniają zdania  (fot. PAP/Andrzej Lange)
Badanie pokazuje, że sceptycy nie zmieniają zdania (fot. PAP/Andrzej Lange)

Zwiększa się odsetek osób, które chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19. Teraz chce to zrobić już prawie 61 proc. ankietowanych – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Koronawirus. „Akcja szczepień dobrze zorganizowana, ale wymaga usprawnienia”

Akcja szczepień w Polsce jest dobrze zorganizowana, ale idzie troszeczkę za wolno – ocenił w niedzielę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof....

zobacz więcej

Z sondażu wynika, że na koronawirusa chce się teraz zaszczepić 60,9 proc. ankietowanych.

Zdecydowanie chcących jest aż 37,2 proc. respondentów. Kolejne 23,7 proc. osób odpowiedziało, że raczej się zaszczepi. Zdecydowanie przeciwnych szczepieniu jest 16,3 proc. respondentów, a 11,8 proc. odpowiedziało, że raczej się nie zaszczepi” – czytamy.

Gazeta wskazuje, że styczniowy sondaż pokazał wzrost chętnych na szczepienia na COVID-19 w porównaniu z poprzednim sondażem z drugiej połowy grudnia aż o 14 punktów procentowych.

Zmalała grupa nieprzekonanych do szczepienia


„Największy spadek odnotowano wśród osób, które przed świętami twierdziły, że „raczej się nie zaszczepią”. W grudniu odpowiedziało tak 27,1 proc. respondentów. Trzy tygodnie później grupa ta stopniała do 11,8 proc.” – wylicza „Rz”.

Nie zmieniła się natomiast za bardzo grupa osób zdecydowanie sceptycznych wobec szczepienia. W grudniu wynosiła ona 17,1 proc. W styczniu – 16,3 proc.” – wynika z badania. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” szef IBRiS Marcin Duma zauważył dwie przyczyny zwiększonej liczby osób chętnych na szczepienia. „Pierwsza to fakt, że szczepienia już ruszyły i nie ma zbyt wielu sygnałów o działaniach niepożądanych. Ludzie obawiali się, że szczepionka przygotowana w tak krótkim czasie może nie być bezpieczna” – powiedział szef IBRiS.

„Drugim powodem wskazanym przez eksperta jest coraz większe zmęczenie obostrzeniami sanitarnymi. A  szczepienie wydaje się jedynym sposobem na odzyskanie kontroli nad własnym życiem” – czytamy.

źródło:
Zobacz więcej