SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Rzymski łuk triumfalny będą czyściły bakterie

Prace przy zabytku mają potrwać 7 miesięcy (fot. Wolfgang Kaehler/LightRocket via Getty Images)
Prace przy zabytku mają potrwać 7 miesięcy (fot. Wolfgang Kaehler/LightRocket via Getty Images)

Słynny rzymski Łuk Septymiusza Sewera, stojący na Forum Romanum, zostanie wyczyszczony bakteriami. Zabytek zbudowany na początku III wieku nie był restaurowany od 40 lat.

Urodzinowy, świetlny prezent dla Rzymu

Nocne zwiedzanie centrum Rzymu stało się tak atrakcyjne, jak nigdy dotąd. To zasługa nowego oświetlenia Forum Romanum, zainstalowanego przed...

zobacz więcej

Dyrektorka parku archeologicznego w Wiecznym Mieście Alfonsina Russo, zapowiadając rozpoczęcie prac w najbliższych dniach, wyjaśniła, że wykorzystana będzie w ich trakcie eksperymentalna technika z użyciem bakterii, opracowana przez konserwatora zabytków Alessandro Lugariego. Na powierzchnię zabytku eksperci nałożą warstwę żelu, który pozostanie tam jakiś czas, aby zaczął działać.

Już wcześniej metoda ta okazała się skuteczna w przypadku malowideł. Jeśli i tym razem spełni oczekiwania, zostanie też użyta podczas prac konserwacyjnych innych zabytków na obszarze archeologicznym Koloseum i Forum Romanum – poinformowano.

Prace na łuku, mającym 25 metrów szerokości i 23 metry wysokości, potrwają siedem miesięcy.

Budowla z marmuru została wzniesiona w 203 r. ku czci Septymiusza Sewera i jego synów, Karakalli i Gety. Upamiętnia zwycięstwa tego cesarza nad Partami.

Jest bogato zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi mitologiczne bóstwa i personifikacje pór roku, a także sceny z wypraw wojennych.

źródło:
Zobacz więcej