RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Inicjatywa dziennikarza: fundusz pomocy sierotom po zmarłych na COVID-19

Brazylia należy do krajów najmocniej dotkniętych przez epidemię (fot. Bruno Kelly/Reuters)
Brazylia należy do krajów najmocniej dotkniętych przez epidemię (fot. Bruno Kelly/Reuters)

Brazylijski dziennikarz Walberto Maciel rozpoczął w mediach kampanię na rzecz utworzenia specjalnego funduszu pomocy dla pozbawionych źródeł utrzymania rodzin osieroconych przez zmarłych na COVID-19.

WHO: Drugi rok pandemii COVID-19 może być cięższy niż pierwszy

– Drugi rok pandemii COVID-19 może być cięższy niż pierwszy – uważa szef Programu ds. Zagrożeń Zdrowotnych WHO Mike Ryan. Jak wyjaśnił, taki...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Brazylia należy do krajów najmocniej dotkniętych przez epidemię. Pod względem liczby zgonów kraj ten zajmuje drugie miejsce na świecie, po Stanach Zjednoczonych. Pod względem liczby zakażeń jest trzecim krajem na świecie, który najbardziej ucierpiał, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.

– Taki los może stać się w tym kraju udziałem tysięcy, dziesiątków tysięcy dzieci – ostrzega Walberto Maciel. Od początku epidemii w Brazylii zarejestrowano 8 256 536 zakażeń koronawirusem i 205 964 zgonów z powodu COVID-19.

By jego projekt miał szanse urzeczywistnienia, konieczne jest zebranie 20 tys. podpisów osób popierających tę ideę. Wówczas projekt będzie mógł być poddany głosowaniu w Izbie Wyższej brazylijskiego parlamentu.

Mrówcza praca


– Wymaga to mrówczej pracy. Ostateczny termin zbierania podpisów mija 18 lutego – powiedział 58-letni red. Maciel w wywiadzie dla wpływowego stołecznego portalu „Correio Braziliense”.

– Moim celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na sytuację dzieci, które wskutek epidemii straciły ojca, matkę lub oboje rodziców czy rodzinę zastępczą – podkreślił. – Co stanie się z dziećmi, które znalazły się w takiej sytuacji, jak będą mogły funkcjonować takie niepełne rodziny, których liczba zwiększa się z każdym dniem? – pytał. Wkład zadeklarowany przez samego autora projektu w utworzenie funduszu pomocy dzieciom z rodzin zdziesiątkowanych przez epidemię koronawirusa to jego dochód z bardzo poczytnego w Brazylii e-booka jego autorstwa w języku portugalskim i angielskim; to opowieść o losach matki i jej pięciorga dzieci - rodziny, która po śmierci ojca z powodu COVID-19 próbuje się utrzymać z rządowego zasiłku w wysokości tysiąca brazylijskich reali (ok. 200 dolarów USA).

źródło:

Zobacz więcej