RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump: Przemoc jest sprzeczna z wartościami moimi i naszego ruchu [WIDEO]

Donald Trump odniósł się do sztrumu na Kapitol (fot. PAP/EPA/Chris Kleponis)
Donald Trump odniósł się do sztrumu na Kapitol (fot. PAP/EPA/Chris Kleponis)

Prezydent USA Donald Trump potępił w środę w nagraniu z Białego Domu przemoc na Kapitolu, podkreślając że jest ona sprzeczna z wartościami reprezentowanymi przez niego oraz „nasz ruch”. Nie odniósł się w nim do przegłosowania przez Izbę Reprezentantów artykułu jego impeachmentu.

Trump formalnie oskarżony o „podżeganie do buntu”. Izba Reprezentantów poparła impeachment

Izba Reprezentanów formalnie oskarżyła prezydenta USA Donalda Trumpa o podżeganie do buntu. To jedyny artykuł wniosku o impeachment,...

zobacz więcej

W zamieszczonym na koncie Białego Domu na Twitterze nagraniu przywódca USA przyznał, że szturm na Kapitol w dniu 6 stycznia „wywołał gniew milionów Amerykanów z całego politycznego spektrum”. – Zdecydowanie potępiam przemoc, którą widzieliśmy w ubiegłym tygodniu – podkreślił.

Trump ocenił, że w USA i w „naszym ruchu” nie ma miejsca „na przemoc i niszczenie". – W (ruchu) Make America Great Again chodziło zawsze o obronę praworządności, wspieranie mężczyzn i kobiet w siłach bezpieczeństwa i przestrzeganie najbardziej świętych tradycji i wartości kraju – stwierdził.

Trump o ataku na Kapitol


Zdaniem prezydenta żaden jego prawdziwy zwolennik „nie może nigdy wspierać przemocy” czy grozić swoim współobywatelom. – Jeśli to robisz, to nie wspierasz naszego ruchu, lecz atakujesz go i nasz kraj – ostrzegł. Szef państwa zapewnił, że osoby zaangażowane w sceny chaosu na Kapitolu zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Ubolewał, że w zdominowanym przez epidemię roku Ameryką wstrząsały akty przemocy.

– Niezależnie, czy jesteś z prawicy, czy z lewicy, czy jesteś Demokratą, czy Republikaninem – nie ma uzasadnienia dla przemocy, nie ma dla niej wytłumaczenia, nie ma wyjątków – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej