RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Obraz państwa i instytucji wyłaniający się ze sprawy Amber Gold był dramatyczny”

Obraz państwa i instytucji, jaki wyłaniał się ze sprawy Amber Gold, był dramatyczny – stwierdziła Małgorzata Wassermann (PiS), która kierowała sejmową komisją śledczą badającą tę sprawę. – Prokuratura i służby badają wątki wskazane w zawiadomieniach złożonych przez komisję i czekamy na efekty – dodała.

Latkowski: Dostaję sygnały o fizycznym zagrożeniu. Jesteśmy Rosją? Afera Amber Gold

Ja wiele filmów zrobiłem, dotykałem najważniejszych spraw kryminalnych w tym kraju, ale po raz pierwszy mam poczucie zagrożenia, fizyczne poczucie...

zobacz więcej

W debacie po emisji w środę w TVP filmu Sylwestra Latkowskiego „Taśmy Amber Gold. Układ Trójmiejski nie umiera nigdy” Wassermann powiedziała, że każdy z wątków w tym filmie poruszonych był przez nią analizowany.

– Jaki (był) obraz państwa, jaki obraz instytucji? Był dramatyczny. Trzy lata badaliśmy działalność policji , prokuratury, służb specjalnych, urzędów skarbowych, urzędu lotnictwa, działalność premiera (Donalda Tuska) i z tego powstał raport prawie 600-stronicowy, z tego powstało mnóstwo zawiadomień do prokuratury, dziesiątki wątków do zbadania i zrealizowania, i mam nadzieję – zresztą wiem, że tak jest – że aktualnie prokuratura i służby badają te wątki, prowadzą postępowania i czekamy na efekty tego wszystkiego – powiedziała Wassermann.

Amber Gold a Donald Tusk


Posłanka oceniła też, że były premier Donald Tusk , jako „wytrawny polityk” zdawał sobie sprawę z tego, że „ogromna afera, przez którą będzie przewijał się jego syn” Michał Tusk, który współpracował z liniami lotniczymi OLT Express, „będzie go politycznie bardzo dużo kosztować”. Dlatego – według Wassermann – „w wielu ministerstwach” zadano sobie „wiele trudu”, by podczas wyjaśniania sprawy Amber Gold przez prokuraturę i komisję śledczą „natrafiano na problemy”. Była szefowa komisji śledczej badającej aferę Amber Gold stwierdziła, że choć sama nie zajmowała się „układem gdańskim”, tylko sprawą Amber Gold, to może potwierdzić, że „te wszystkie osoby przeplatają się tam wzajemnie, bo taki zbieg okoliczności, że ta niemoc dotyczy wszystkich urzędów, jest mało prawdopodobny”.

źródło:
Zobacz więcej