RAPORT

Wojna na Ukrainie

Skandal na Wyspach. Paczki dla dzieci z ubogich rodzin: dwie marchewki, dwa ziemniaki...

Zdjęcie paczki dla ucznia, które wywołało skandal w Wielkiej Brytanii (fot. Twitter/RoadsideMum)
Zdjęcie paczki dla ucznia, które wywołało skandal w Wielkiej Brytanii (fot. Twitter/RoadsideMum)

Jako „haniebną” określił premier Boris Johnson zawartość paczek żywnościowych dla uczniów z ubogich rodzin. Sprawa wywołała w Wielkiej Brytanii powszechne oburzenie, a minister edukacji Gavin Wiliamson zapowiedział, że od poniedziałku zamiast paczek będą bony żywnościowe. Co trafiło do paczek, że z tego powodu powstał tak wielki skandal?

Brexit. Celnicy w Holandii skonfiskowali kanapki brytyjskim kierowcom

Holenderskie wiadomości telewizyjne wyemitowały materiał filmowy, na którym celnicy konfiskują kanapki z szynką kierowcom przybywającym promem z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Ponieważ w ramach nowego lockdownu zamknięte zostały szkoły, uczniowie z ubogich rodzin, którzy są uprawnieni do otrzymywania w nich darmowych obiadów, dostają pomoc żywnościową – albo w formie bonów do wykorzystania w supermarketach, albo w formie paczek. W Anglii szkoły były zachęcane do tego, by wysyłały paczki.

Zawartość paczek. „Hańba”


Okazało się jednak, że ich skład pozostawia wiele do życzenia. W poniedziałek matka jednego z uprawnionych dzieci, która na Twitterze występuje jako Roadside Mum, zamieściła zdjęcie paczki, która ma wystarczyć na 10 dni.

Znalazły się w niej:
paczka chleba tostowego,
8 plasterków żółtego sera,
2 marchewki,
2 ziemniaki,
3 jabłka,
2 banany,
jeden mały pomidor,
puszka fasoli,
trochę makaronu zawiniętego w folię,
5 batoników zbożowych w dwóch rodzajach.

Jak wyliczyła kobieta, produkty w paczce, która miała mieć wartość 30 funtów, można kupić w supermarkecie za 5,22 funta.

Boris Johnson: To wstrząsające


Wpis na Twitterze podchwyciły media i w środę rząd musiał się z tego tłumaczyć, choć gabinet Borisa Johnsona jedynie refunduje szkołom koszt paczek. Szkoły także nie wysyłają ich samodzielnie, lecz zlecają to firmom zewnętrznym.

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. Od czwartku zmiana

Rząd nie pracuje nad nowym rozporządzeniem ws. zakazów w ruchu lotniczym – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Obowiązujący zakaz,...

zobacz więcej

– Nie sądzę, aby ktokolwiek w tej Izbie był szczęśliwy z powodu haniebnych obrazów, jakie widzieliśmy na temat paczek żywnościowych, które były oferowane. Jest to wstrząsające, są one zniewagą dla rodzin, które je otrzymały – powiedział Johnson, zapytany podczas cotygodniowej sesji pytań do premiera przez lidera opozycji Keira Starmera, czy chciałby, aby jego dzieci musiały odżywiać się w ten sposób.

Przeprosiny po skandalu. Firma zwróci pieniądze


Chartwells, firma, która dostarczyła paczkę pokazaną przez Roadside Mum, najpierw wyjaśniała, że w rzeczywistości w paczce miało się znajdować jedzenie na jeden tydzień nauki, a nie na dwa, zaś produkty, pakowanie i dystrybucja kosztowały 10,50 funta.

Ostatecznie jednak przeprosiła za to, że paczki nie spełniały standardów, i zapowiedziała zwrot otrzymanych za nie pieniędzy. W Anglii do korzystania z darmowych posiłków w szkołach uprawnionych jest ok. 1,4 mln dzieci, czyli 17,3 proc. chodzących do państwowych szkół.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej