RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Słowacja zapowiada kary za szczepienie poza kolejnością

Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczęto na Słowacji 26 grudnia 2020 r. (fot. Christopher Occhicone/Bloomberg via Getty Images)

Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi chce karać centra szczepień przeciw Covid-19 za szczepienia wykonywane poza kolejnością. Grzywny miałyby wynosić do 10 tys. euro. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął w środę rząd. Ma to związek z zaszczepieniem poza kolejnością tenisistki Dominiki Cibulkovej.

Niemiecki minister zdrowia: Restrykcje jeszcze przez dwa, trzy miesiące

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział, że obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nie zostaną całkowicie zniesione w lutym, zaś...

zobacz więcej

– Szpitale muszą przestrzegać procedury wynikającej ze strategii szczepień. Jeżeli okaże się, że szpital (punkt lub centrum szczepień) nie zastosował się do procedury, może zostać ukarany grzywną – powiedział minister.

Opowiedział się także za stworzeniem spisu osób, które można by zaszczepić pod nieobecność osoby z głównej kolejki. Krajczi zaproponował, żeby takie rejestry dotyczyły osób z następnej grupy, mającej korzystać z priorytetowego szczepienia. Według niego lekarza jako kandydata do szczepienia mógłby zastąpić pracownik infrastruktury krytycznej, np. elektrowni.

Zaszczepienie tenisistki poza kolejnością


Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczęto na Słowacji 26 grudnia 2020 r. Aktualnie szczepieni są pracownicy służby zdrowia. Według danych z wtorku szczepionkę podano 39 395 osobom.

Szczepienie Cibulkovej i jej męża wywołało na Słowacji krytykę ze strony polityków i opinii publicznej. Według mediów w podobny sposób zostali zaszczepieni inni sportowcy, m.in. kajakarze, ale nazwisk nie podano. Cibulkova i jej mąż przeprosili za swoje zachowanie; tenisistka w uzgodnieniu z resortem zdrowia zgodziła się na wolontariat w jednym z miejsc odbioru próbek do testów. Weźmie też udział w akcji promującej szczepienia.

Czytaj także: Słowacja zmieniła konstytucję. Pozwoli to przedłużyć stan wyjątkowy

źródło:

Zobacz więcej