RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump wysyła SMS-y do swoich zwolenników. Kieruje do nich apel

Ustępujący prezydent apeluje o spokój i powstrzymanie się od przemocy (fot. Leah Millis-Pool/Getty Images; Samuel Corum/Getty Images)
Ustępujący prezydent apeluje o spokój i powstrzymanie się od przemocy (fot. Leah Millis-Pool/Getty Images; Samuel Corum/Getty Images)

Wzywam, aby NIE było przemocy, łamania prawa ani żadnego wandalizmu. Nie popieram tego i Ameryka tego nie popiera. Wzywam WSZYSTKICH Amerykanów, aby pomogli złagodzić napięcia i uspokoić nastroje – taki apel wystosował ustępujący prezydent USA Donald Trump. Wiadomość tę wysłano na numery telefonów komórkowych osób, które zapisywały się w przeszłości na wiece prezydenta.

Zamieszki na Kapitolu. Rogaty mężczyzna z włócznią aresztowany

Agenci federalni aresztowali uczestnika szturm na Kapitol, którego wizerunek pokazywały media na całym świecie. 33-letni Jacob Anthony Chansley,...

zobacz więcej

„W świetle doniesień o kolejnych demonstracjach wzywam, aby NIE było przemocy, łamania prawa ani żadnego wandalizmu” – zaapelował Trump w oświadczeniu. „Nie popieram tego i Ameryka tego nie popiera. Wzywam WSZYSTKICH Amerykanów, aby pomogli złagodzić napięcia i uspokoić nastroje. Dziękuję” - dodał.

Oświadczenie to wysłano jako wiadomość tekstową na telefony komórkowe osób, które zapisywały się w przeszłości na wiece prezydenta. Jest to pierwsza wiadomość od sztabu prezydenta, jaką otrzymali na swoich komórkach jego zwolennicy od 6 stycznia i szturmu na Kapitol.

USA: Demonstranci wdarli się do sali obrad Izby Reprezentantów. Niektórzy mają broń

Demonstrujący zwolennicy prezydenta USA Donalda Trumpa wdarli się do sali obrad Izby Reprezentantów, w tym na mównicę, oraz do biura...

zobacz więcej

20 tys. gwardzistów w Waszyngtonie

W związku z zeszłotygodniowymi wydarzeniami na Kapitolu amerykańskie służby postawione są w stan gotowości, Kongres chroniony jest przez oddziały Gwardii Narodowej. Na inaugurację 46. prezydenta USA ściągnąć ma do stolicy nawet 20 tysięcy gwardzistów z kilkudziesięciu stanów.

Reuters pisał, że Facebook zidentyfikował wezwania i elektroniczne ulotki wzywające do zbrojnych protestów, wysyłane między innymi przez skrajnie prawicowe milicje i „grupy szerzące nienawiść. Wiece i radykalne protesty mają się odbywać w dniach poprzedzających inaugurację Bidena lub po nich.

W poniedziałek stacja ABC News, powołując się na raport FBI, podała, że agencja ostrzega przed zbrojnymi protestami planowanymi w Waszyngtonie i wszystkich 50 amerykańskich stanach przed zaprzysiężeniem Bidena.

FBI prosi o informacje. Trwa identyfikacja osób podżegających do przemocy

FBI podało, że zbiera wszelkie informacje, które pomogą w zidentyfikowaniu osób aktywnie podżegających do przemocy w Waszyngtonie. „Przyjmujemy...

zobacz więcej

Po północy decyzja w sprawie impeachmentu

Najwyżsi rangą amerykańscy dowódcy wojskowi potępili we wtorek w oświadczeniu wtargnięcie siłą na Kapitol i przypomnieli członkom służb bezpieczeństwa o ich obowiązku obrony konstytucji oraz walki z ekstremizmem. W dokumencie podkreślono bezprecedensowe wyzwania stojące przed krajem. – „Na Kapitolu byliśmy świadkami działań sprzecznych z rządami prawa. Prawo do wolności słowa i zgromadzeń nie daje nikomu prawa do uciekania się do przemocy, buntu i powstania” – głosi tekst podpisany przez generała Marka Milleya, przewodniczącego Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA oraz reprezentantów wszystkich rodzajów amerykańskich wojsk.

Bez większych zakłóceń przebiega w środę w Izbie Reprezentantów debata nad artykułem impeachmentu prezydenta. Wynik głosowania poznamy prawdopodobnie jeszcze przed północą czasu polskiego.

Z uwagi na przewagę Demokratów w Izbie Reprezentantów niemal pewne jest ponowne (poprzednio było to w grudniu 2019 roku) postawienie Trumpa w stan oskarżenia przez parlament. Nieoficjalnie mówi się, że do głosujących za tym krokiem Demokratów dołączy od 10 do 20 kongresmenów Partii Republikańskiej.

źródło:

Zobacz więcej