RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Taśmy Amber Gold” – oglądaj premierę filmu Latkowskiego w TVP

Efekty ośmiu lat dziennikarskiego śledztwa, w którym większość osób „chciała coś ukryć” – tak zapowiada swój film Sylwester Latkowski. O godz. 20:35 rozpoczęła się na antenach TVP1 i TVP Info premiera dokumentu „Taśmy Amber Gold. Układ Trójmiejski nie umiera nigdy”. Co wiemy o aferze i na jakim etapie jest śledztwo ws. Amber Gold?

Amber Gold. Akt oskarżenia przeciw prokurator nadzorującej postępowanie

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw prokurator Barbarze K., która prowadziła i nadzorowała postępowanie ws....

zobacz więcej

O Trójmieście Latkowski mówi „mała Sycylia”. Jak przekonuje dziennikarz śledczy, który aferze Amber Gold poświęcił osiem lat, „świat przestępczy krzyżuje się tam z polityką, władzą samorządową, policją, służbami specjalnymi, prokuratorami i sędziami, wielkim i małym biznesem”.

Latkowski stara się wyjaśnić, co na temat afery i piramidy finansowej i Amber Gold wiedział m.in. były premier Donald Tusk, jaką funkcję pełnił w firmie jego syn i co stało się z poszkodowanymi klientami.

O co chodzi w aferze Amber Gold?


Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku; to znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

W 2016 roku Sejm powołał komisję śledczą do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold, w ramach której przesłuchano m.in. Donalda Tuska. W 2019 roku zapadł wyrok w tej sprawie i dla wielu oznacza to koniec afery Amber Gold, w której pieniądze straciły tysiące ludzi. Czy to aby jednak koniec i kto stał za tą aferą?

Zobacz także: Syndyk Amber Gold ma kłopoty z wypłaceniem gotówki poszkodowanym

Szef firmy Marcin P. został skazany na 15 lat więzienia, a jego żona na 12,5 roku. W październiku 2020 roku prokuratura złożyła jednak apelację, „wskazując na niewspółmierność kary” i żądając dla Marcina P. 25 lat pozbawienia wolności.

Sylwester Latkowski: To połączenie mafii z polityką i biznesem


– To będzie moja opowieść. Wysłuchajcie jej i już sami ułóżcie sobie tę układankę – mówi reżyser filmu, Sylwester Latkowski.

Amber Gold pod lupą Latkowskiego

Co premier Donald Tusk wiedział o Amber Gold? Jaką funkcję w firmie pełnił jego syn? Co się stało ze złotem klientów piramidy finansowej Marcina...

zobacz więcej

W ocenie dziennikarza śledczego wielu osobom zależało i zależy, aby ta sprawa „zniknęła bez śladu”. – Od lat pilnują, by wszystko działo się po cichu. Nikt im nie podskoczy. Jak w każdej mafii. Każdy wie, czym to grozi. Oni zawsze mają szczęście, spadają na cztery łapy – mówi autor filmu.

Gdzie i kiedy oglądać „Taśmy Amber Gold”?


W filmie po raz pierwszy zostaną zaprezentowane taśmy, które – jak zapewnia Latkowski – pokażą, że „układ trójmiejski jest faktem”.

Premiera filmu już w środę wieczorem równolegle na dwóch antenach publicznego nadawcy: TVP1 oraz TVP Info. Początek o godzinie 20:35. Po emisji odbędzie się debata, która rozpocznie się o godz. 22:15.

źródło:
Zobacz więcej