RAPORT

Pogarda

Potężny mróz już blisko. Nawet -20 i obfity śnieg. Synoptyk ostrzega

W nocy ze środy na czwartek spadnie w górach nawet 30 cm śniegu. Prognoza pogody na najbliższe dni (fot. Shutterstock/EvGavrilov)
W nocy ze środy na czwartek spadnie w górach nawet 30 cm śniegu. Prognoza pogody na najbliższe dni (fot. Shutterstock/EvGavrilov)

Najnowsze

Popularne

Nadchodzący weekend pokaże zimowe oblicze praktycznie w całej Polsce. Czeka nas potężny mróz, sięgający nawet 20 kresek poniżej zera i duże opady śniegu. Biegunem zimna wbrew tradycji nie będzie wcale Suwalszczyzna. Zajmie jednak drugie miejsce, tuż za liderem – wskazuje rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. W rozmowie z portalem tvp.info synopyk wyjaśnia, gdzie w najbliższych dniach będzie najzimniej i kiedy przyjdzie ocieplenie.

Silne mrozy i zamiecie śnieżne. Arktyczne powietrze nadciąga nad Polskę

Od potężnych mrozów w Polsce dzielą nas już tylko godziny. Temperatura może spaść nawet poniżej -20 stopni. Spodziewane są też intensywne opady...

zobacz więcej

W ostatnim czasie zapowiadano już m.in. nadejście „bestii ze wschodu” – wyżu znad Syberii, który miał przynieść w drugiej połowie stycznia także do Polski temperatury rzędu -30 stopni Celsjusza.

Takie prognozy „studził” wówczas w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik IMGW. Choć wspomniana „bestia” osłabła, mroźne powietrze ostatecznie dotrze nad Polskę.

Walka niżu z wyżem nad naszymi głowami


– Widać, że weekend będzie bardzo chłodny. Na wschodzie ciągle czyha ten Wyż Syberyjski, który chciałby, by ten niż z północnego zachodu osłabł i by postraszyć niższymi temperaturami rzędu –20 stopni w centrum Polski – mówi nam Grzegorz Walijewski i dodaje, że na razie niż wygrywa, chłodniejsze powietrze wypychając na wschód.

To właśnie na wschodzie Polski, w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim w nocy z czwartku na piątek pojawi się pierwsze większe ochłodzenie, sięgające nawet –16 stopni Celsjusza. Obecnie wydane są ostrzeżenia IMGW o oblodzeniu dla centralnej, północnej i zachodniej części Polski. Najbliższa noc (ze środy na czwartek) będzie jeszcze stosunkowo łagodna, choć przyniesie intensywne opady śniegu nawet do 30 cm w rejonach górskich, niżej – od 15 do 20 cm.

Idą mrozy. Wiemy, jak długo się utrzymają

W najbliższych dniach prognozowane są opady śniegu i niska temperatura. W weekend termometry wskażą nawet poniżej -20 st. Grzegorz Walijewski,...

zobacz więcej

– Będzie ślisko i na drogach, i na chodnikach, więc szczególnie kierowców proszę o uwagę tej nocy – apeluje Walijewski.

Ostrzeżenia: oblodzenie, zawieje i zamiecie śnieżne


Synoptyk wskazuje, że prócz intensywnego opadu śniegu wydane są ostrzeżenia o zawiejach i zamieciach śnieżnych. Najmocniej wiatr powieje w Sudetach: nawet do 120 km/godz.

Opady śniegu choć największe w nocy ze środy na czwartek, to obserwowane będą w każdym z najbliższych dni – choć w różnym stopniu w zależności od województwa. Najzimniejsza będzie noc z soboty na niedzielę, kiedy na Suwalszczyźnie temperatura spadnie do –18 stopni, w centralnej Polsce i na Mazowszu –17, a w górach nawet do –20 stopni Celsjusza.

Pogoda długoterminowa. Kiedy przyjdzie ocieplenie?


– Po weekendzie spodziewane jest lekkie ocieplenie, w podobnej skali, jaką mamy teraz: czyli poniżej zera w całym kraju – dodaje synoptyk.

Jak zaznacza Grzegorz Walijewski, najcieplej od poniedziałku będzie na zachodzie i na Pomorzu, gdzie termometry wskażą temperaturę około zera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej