SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Szczepienie adwokatów jak medyków? Znamy stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości ubolewa nad tą inicjatywą (fot. PAP/Rafał Guz)
Ministerstwo Sprawiedliwości ubolewa nad tą inicjatywą (fot. PAP/Rafał Guz)

Podjęta przez władze warszawskiej adwokatury próba umiejscowienia adwokatów przed innymi zawodami prawniczymi czy też szczególnie zagrożonymi grupami społecznymi nie jest niczym uzasadniona – oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Portal tvp.info zapytał o pismo dziekan warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej ws. szczepień adwokatów.

Szczepienia celebrytów. Adwokaci też liczą na priorytetowy termin

„W imieniu adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie, zwracam się o uwzględnienie adwokatów w grupie osób uprawnionych do zaliczenia do priorytetowej...

zobacz więcej

Dziekan Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie Mikołaj Pietrzak kilka dni temu zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z pismem, w którym prosił o włączenie adwokatów do grupy zero szczepień przeciw COVID-19.

Pietrzak wyjaśniał, że uzyskanie pomocy prawnej „nie zawsze jest możliwe w systemie pomocy zdalnej” i na dowód konieczności kontaktów osobistych wskazuje takie potrzeby, jak „przekazanie dokumentacji, wymiana korespondencji, osobista rozmowa, wizyta w sądzie”.

Pismo dziekana Izby wywołało falę krytyki. Tym bardziej, że w ostatnich dniach głośno było o szczepieniu się poza wyznaczoną kolejnością aktorów, celebrytów i ich rodzin na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Odpowiedź ministerstwa sprawiedliwości


Portal tvp.info zwrócił się w sprawie pisma dziekana Pietrzaka do Ministerstwa Sprawiedliwości. W stanowisku resortu podkreślono, że Ministerstwo Sprawiedliwości „sceptycznie ocenia wystąpienie Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, dotyczące wpisania adwokatów do grupy zerowej – zatem wraz m.in. z lekarzami, pielęgniarkami i innymi pracownikami służby zdrowia, ratującymi życie i zdrowie Polaków – w procedurze szczepień przeciwko COVID-19”.

Hejt członka warszawskiej adwokatury. Mamy stanowisko ORA

Okręgowa Rada Adwokacka zajęła się skandalicznymi wpisami członka rady adw. Michała Szpakowskiego. „Podobnie jak w każdej tego typu sprawie...

zobacz więcej

Wskazano, że resort popiera harmonogram szczepień ustalony przez Ministerstwo Zdrowia.

„Podjęta przez władze warszawskiej adwokatury próba umiejscowienia adwokatów przed innymi zawodami prawniczymi czy też szczególnie zagrożonymi grupami społecznymi nie jest niczym uzasadniona – zwłaszcza gdy się weźmie pod uwagę, że sądy i ich pracownicy, funkcjonariusze Służby Więziennej szczepieni będą w kolejnych, po lekarzach i personelu medycznym, etapach, zgodnie z harmonogramem szczepień, przy czym pracownicy wymiaru sprawiedliwości zostaną zaszczepieni w etapie drugim” – czytamy.

Na koniec dodano, że tego rodzaju inicjatywa ORA „z pewnością negatywnie wpłynie na odbiór społeczny działań warszawskiej adwokatury, nad czym Ministerstwo Sprawiedliwości ubolewa”.

Jaka kolejność szczepień?


Przyjęta przez rząd Narodowa Strategia Szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas etapu zerowego szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Od 15 stycznia uruchomiona będzie ogólnodostępna rejestracja na szczepienia.

źródło:
Zobacz więcej