RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambasada Rosji fałszuje fakty dotyczące historii Polski. IPN prostuje

Najazd żołnierzy sowieckich na Śląsku w 1945 roku (fot. TASS via Getty Images)
Najazd żołnierzy sowieckich na Śląsku w 1945 roku (fot. TASS via Getty Images)

Ambasada Rosji w Polsce podała informację na Twitterze, że Armia Czerwona w styczniu 1945 r. wyzwalała Polskę od hitlerowców. W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej informacja o „wyzwalaniu” stoi w sprzeczności z wiedzą historyczną, ponieważ Kreml i posłuszne mu wojska sowieckie w tym czasie zniewalały Polskę.

Morawiecki dla Politico: Armia Czerwona bezczynnie patrzyła na agonię Warszawy

Europa nie może pozwolić Rosji na przepisywanie swojej historii; musi się stanowczo przeciwstawić zakłamaniu, jakiego dokonuje obecnie rosyjska...

zobacz więcej

„12 stycznia 1945 r. rozpoczęła się ofensywna Operacja wiślańsko-odrzańska Armii Czerwonej. Jej celem było wyzwolenie Polski od hitlerowców i dotarcie do przedmieść Berlina. W ciągu pierwszych pięciu dni wojska radzieckie i polskie pokonały 100-150 km” – napisała na Twitterze Ambasada Rosji z siedzibą w Warszawie.

Instytut Pamięci Narodowej w przeszłości już wielokrotnie odnosił się do kwestii „wyzwalania” Polski przez Armię Czerwoną w latach 1944-45. Prezes IPN Jarosław Szarek wskazywał, że we współczesnej debacie publicznej nie można mówić „o wyzwalaniu Polski”, lecz o jej ponownym zniewalaniu.

>

Napaść Związku Radzieckiego na Polskę


Związek Sowiecki po ponownym zajęciu terytorium Polski w latach 1944-45 – jak podkreślił szef IPN w 75-lecie zakończenia II wojny światowej – dokonał przemocą aneksji obszarów wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, i to wbrew oficjalnie głoszonym zasadom Narodów Zjednoczonych.

– Armia Czerwona i NKWD niszczyły na ziemiach polskich nie tylko jawnie funkcjonujące struktury niemieckiej administracji okupacyjnej, ale też przynależne do obozu aliantów, odbudowane w podziemiu i gotowe do ujawnienia struktury Polskiego Państwa Podziemnego – podkreślił Szarek.

Czarzasty o Armii Czerwonej: Ci ludzie nas wyzwolili, dali nam wolność

– Ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność – tak o radzieckich żołnierzach mówił szef SLD Włodzimierz Czarzasty w Szczecinie. Lider...

zobacz więcej

– W zajętym kraju Związek Sowiecki na stałe umieścił garnizony Armii Czerwonej, nie pozwolił na powrót do ojczyzny prawowitych polskich władz państwowych, ustanowił marionetkowe władze komunistyczne, które przystąpiły do budowy pod sowiecką ochroną systemu totalitarnego – dodał.

Prezes IPN oceniał też, że opinia o „wyzwalającej” Polskę Armii Czerwonej nie odpowiada prawdzie i jest „zdaniem z głębi PRL-u”. – Wkraczając do Polski, armia sowiecka kończyła straszną, nieludzką okupację niemiecką, ale nie przynosiła wolności. Przynosiła kolejne zniewolenie – mówił Szarek.

Zniewolenie Polski przez Armię Czerwoną


Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma przypominał, że Armia Czerwona w latach 1944-45 nie wyzwoliła Polski, lecz ją zajęła i zniewoliła.

– Rozmiar zbrodniczości okupacji niemieckiej był tak olbrzymi i niespotykany w dziejach, że z utęsknieniem oczekiwano na jej likwidację, odzyskanie wolności i niepodległości. Okupacja niemiecka przestała istnieć, ale nie przyniosło to ani niepodległości, ani wolności – zwrócił uwagę wiceszef IPN.

Rosja nadal nie zwróciła zrabowanych w Polsce dzieł

Na skutek działań ZSRS ucierpiała polska kultura – przypomina Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wskazano, że oddziały NKWD rekwirowały dzieła...

zobacz więcej

Szpytma podkreślił, że Związek Sowiecki nie pozwolił na odbudowę niepodległej Polski, niszczył także Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne.

– Związek Sowiecki nie pozwolił na odbudowę niepodległej Polski,  zagarnął połowę jej terytorium, uniemożliwił powrót do kraju władz RP, a także aresztowaniami, mordami i wywózkami do łagrów niszczył Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne – powiedział wiceprezes Instytutu.

Stalinowska propaganda


Przypomniał też, że o „wyzwoleniu” Polski mówiła w latach 1944-45 stalinowska propaganda i żądała za to wdzięczności.

– Tak samo mówiła o  „wyzwoleniu” wschodnich ziem w 1939 r. Wystarczy sięgnąć do słownikowej definicji pojęcia „wyzwolenie”. Otóż „wyzwolić” to znaczy uczynić kogoś wolnym, niezależnym. Reaktywowanie stalinowskiej propagandy jest obraźliwe dla tego, co wyraża chociażby stojący przed Sejmem pomnik Polskiego Państwa Podziemnego – ocenił.

Czytaj także: „Armia Czerwona nie wkroczyła 17 września, ona nas najechała, napadła”


Do wpisu rosyjskiej placówki dyplomatycznej w Warszawie odniósł się Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

źródło:

Zobacz więcej