RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje aktor Adam Pfeiffer

Miał 86 lat (fot. Shutterstock/hafizi)

Nie żyje Adam Pfeiffer – aktor, lalkarz Teatru Lalek „Pleciuga” – poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Artysta miał 86 lat.

Aktor Piotr Machalica nie żyje

Nie żyje znany aktor Piotr Machalica. O jego śmierci poinformowała aktorka Krystyna Janda. Kilka dni temu Machalica trafił do szpitala.

zobacz więcej

Pfeiffer zmarł 6 stycznia 2021 r. Jak przypomniano na stronie ZASP-u, Adam Pfeiffer debiutował w marcu 1958 r. rolą Dragona w sztuce „Żart olszowiecki” Hanny Januszewskiej w reż. Ewy Kołogórskiej i Melanii Karwatowej w Teatrze Lalek „Pleciuga”.

W 1963 r. zdał egzamin eksternistyczny i na zawsze pozostał wierny „Pleciudze”, gdzie zagrał wiele docenianych przez publiczność i krytyków ról pierwszoplanowych. Stworzył kilkadziesiąt niezapomnianych kreacji, wśród których wyróżniały się role Żyda z „Szopki krakowskiej” Stanisława i Tadeusza Estreicherów oraz Sobiesława z „Lodoiski” Wojciecha Bogusławskiego – czytamy we wspomnieniu Zarządu Oddziału ZASP w Szczecinie.

Aktor od 1983 r. był członkiem ZASP. Odznaczono go m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Gryfem Pomorskim, odznaką honorową Zasłużony Działacz Kultury.

Opublikowany przez Związek Artystów Scen Polskich Środa, 13 stycznia 2021


Adam Pfeiffer urodził się 24 grudnia 1935 r. we Lwowie. Po ukończeniu w 1944 r. dwóch klas szkoły powszechnej wraz z matką został wywieziony do Niemiec. Po powrocie do Polski osiedlił się we Wrocławiu, gdzie kontynuował dalszą naukę, kończąc dziewięcioklasową szkołę ogólnokształcącą.

Podkreślono, że specjalizował się w animacji marionetek. Aktor na emeryturę przeszedł w 1993 r.

źródło:
Zobacz więcej