RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ropa drożeje w USA nieprzerwanie od dwóch lat

Ropa w USA notuje najdłuższą serię zwyżek od lutego 2019 r. (fot. PAP/EPA/B.ARBAB)
Ropa w USA notuje najdłuższą serię zwyżek od lutego 2019 r. (fot. PAP/EPA/B.ARBAB)

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje bez przerwy od prawie dwóch lat. To jeszcze nie koniec – informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na II na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,67 dolarów.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wpłynęła na wzrost cen ropy w USA

Ceny ropy w USA rosną. Doniesienia z Bliskiego Wschodu znów mocniej zaniepokoiły globalnych inwestorów po tym, gdy doszło do ostrzelania...

zobacz więcej

Surowiec w USA notuje najdłuższą serię zwyżek od lutego 2019 r. W ciągu ostatnich sześciu sesji zdrożała o około 12 proc. Ropa Brent w dostawach na III na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 57,14 dolarów za baryłkę.

W USA maleją zapasy ropy, a to dodaje impetu wzrostom jej cen  od początku nowego roku. Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy spadły w ubiegłym tygodniu o 5,82 mln baryłek. To piąty tydzień spadków tych zapasów.

Zainteresowanie ropą rośnie też z powodu słabnącego kursu dolara, a to zachęca uczestników rynku do nabywania surowców wycenianych w tej walucie.

– Teraz główną przyczyną zwyżek cen są dane API, które pokazały duży spadek zapasów surowca. Do końca tygodnia możemy zobaczyć wzrost cen ropy WTI do 55 dolarów za baryłkę – mówi Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Asia Pacific.

źródło:

Zobacz więcej