RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dwie reprezentacje wycofały się z mistrzostw świata. Powód? Koronawirus

Niemcy będą jednymi z faworytów do złotego medalu (fot. T.Weller/DeFodi Images/Getty Images)
Niemcy będą jednymi z faworytów do złotego medalu (fot. T.Weller/DeFodi Images/Getty Images)

Z powodu dużej liczby zakażeń koronawirusem dzień przed rozpoczęciem mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w Egipcie wycofały się reprezentacje Czech i USA. Zastąpią je odpowiednio Macedonia Północna i Szwajcaria – poinformowała międzynarodowa federacja (IHF).

MŚ w piłce ręcznej. Zawodnicy nie chcą kibiców na trybunach

Piłkarze ręczni wystosowali pismo do władz federacji (IHF) z prośbą o zamknięcie dla kibiców trybun w trakcie meczów mistrzostw globu, które 13...

zobacz więcej

Bez Czechów i Amerykanów


Przegotowujący się do mundialu w Pilźnie czescy szczypiorniści mieli w środę wylecieć do Egiptu, a w czwartek w Kairze rozegrać pierwsze spotkanie ze Szwecją. W grupie G mieli też rywalizować z gospodarzami oraz z Chile.

Jednak we wtorek okazało się, że w czeskim zespole liczba zakażonych COVID-19 zawodników wzrosła do 12. Zainfekowani są też obaj główni trenerzy – Jan Filip i Daniel Kubes.

Kolejnych pięciu zawodników również nie mogłoby zagrać z innych powodów. Do dyspozycji pozostało zatem tylko czterech z 21 powołanych graczy.

W ubiegłym tygodniu z powodu ogniska COVID-19 Czesi odwołali dwumecz eliminacji mistrzostw Europy z Wyspami Owczymi. Duża liczba zakażeń – według niektórych mediów sięgająca nawet 18 osób – uniemożliwiła też występ w MŚ drużynie USA, która do turnieju przygotowywała się w Danii.

Piłka ręczna. Jedna reprezentacja, dwa oblicza

Szykująca się do styczniowych mistrzostw Europy reprezentacja Polski przegrała pierwszy mecz w towarzyskim Turnieju Czterech Narodów z Hiszpanią B...

zobacz więcej

„Dwie ostatnie serie testów PCR wykazały, że większość członków ekipy jest zakażona COVID-19. Pozostali z kolei zgodnie z procedurami sanitarnymi także muszą się poddać izolacji, co uniemożliwia podróż do Kairu. Po głębokich dyskusjach wspólnie z IHF zdecydowaliśmy, że reprezentacja USA wycofa się z imprezy” – przekazano w komunikacie strony amerykańskiej, której męskiej reprezentacji nie było w MŚ od 20 lat.

Zagrają Macedończycy i Szwajcarzy


Jak poinformowała IHF, zgodnie z regulaminem MŚ dot. COVID-19 i wynikającej z tego powodu absencji jakiegoś zespołu jako pierwsza, w miejsce Czech, zaproszona do udziału została Macedonia Północna, a następnie Szwajcaria.

Lista drużyn rezerwowych została stworzona w oparciu o ranking zespołów, które nie wywalczyły kwalifikacji, na kontynencie aktualnego mistrza globu (Danii), czyli w Europie. Macedonia Północna była 15. w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy, a Szwajcarię sklasyfikowano na 16. pozycji.

Polska zajęła 21. lokatę, ale występ w Egipcie zagwarantowała jej przyznana przez organizatorów tzw. dzika karta.

Piłka ręczna. Drugi mecz, druga porażka. Polacy odpadają z Euro

Ze Słowenią było nieźle, ze Szwajcarią już bardzo słabo. Reprezentacja Polski przegrała drugi grupowy mecz podczas mistrzostw Europy i straciła...

zobacz więcej

Następna na liście oczekujących jest Holandia, co może mieć znaczenie, gdyż pojawiły się informacje, m.in. w niemieckiej agencji dpa, o kilku przypadkach koronawirusa w mającej zadebiutować w mundialu drużynie Republiki Zielonego Przylądka.

Zaproszeni potwierdzają występ


Obie zaproszone w ostatniej chwili reprezentacje potwierdziły już swój występ w Egipcie. Macedonia Północna trafi do grupy G ze Szwecją, Egiptem i Chile, natomiast Helweci w gr. E zmierzą się z Austrią, Norwegią i Francją. W obsadzie MŚ po raz pierwszy są 32 zespoły narodowe. Polacy zainaugurują zmagania w piątek od spotkania z Tunezją, a później w 1. rundzie spotkają się jeszcze z Hiszpanią i Brazylią.

źródło:

Zobacz więcej