RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czarnek do Gacionga: Pan szczepi celebrytów, ubeków. Na litość boską

Szczepionkę powinni najpierw dostać pańscy pracownicy, studenci, koledzy lekarze. A pan szczepi celebrytów, szczepi ubeków. Na litość boską, może warto podjąć męską decyzję – powiedział w programie „#Jedziemy” minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, zwracając się do rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Zbigniewa Gacionga.

Trzy wypowiedzi prof. Gacionga. Jak rektor WUM zmieniał swoją wersję ws. „akcji szczepień” [WIDEO]

Afera szczepionkowa w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wykazała nadużycia, do których dochodziło na uczelni. Odpowiada za nie rektor prof....

zobacz więcej

We wtorek wieczorem rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong wystosował oświadczenie, w którym oznajmił, że nie ustąpi ze swojej funkcji. Rezygnacji rektora ze stanowiska oczekiwał minister zdrowia Adam Niedzielski po ujawnieniu nieprawidłowości przy szczepieniach przeciwko koronawirusowi w WUM.

O postawę rektora WUM pytany był w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Polityk zwrócił się do Zbigniewa Gacionga.

– Panie rektorze, proszę o refleksję, bo to, co pan wyprawia, te obrony ze strony pana kolegów, to jest rzecz żenująca. Wszyscy widzą, co się stało: ogrom nieprawidłowości jest przerażający. 200 osób zaszczepionych poza kolejnością i to w placówce uniwersytetu medycznego, który powinien dokładnie wiedzieć, że w pierwszej kolejności powinni być szczepieni ci, którzy są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem – mówił Czarnek.

Miała wyjaśniać aferę Gacionga. Jest zamieszana w nieprawidłowości na WUM

Afera ze szczepieniami dla celebrytów to niejedyna sprawa wymagająca wyjaśnienia, jeżeli chodzi o Warszawski Uniwersytet Medyczny. Okazuje się, że...

zobacz więcej

Dalej wskazywał – ciągle zwracając się do Gacionga – że szczepionkę powinni najpierw dostać „pańscy pracownicy, studenci, pańscy koledzy lekarze. A pan szczepi celebrytów, szczepi ubeków. Na litość boską, odrobinę refleksji! Może warto podjąć męską decyzję? To jest skandal – wskazał.

Czarnek mówił też, że studenci WUM widzą postawę rektora i „też są nią zażenowani”. – To jest bardzo zły przykład dla studentów, on się kompromituje – dodał.

Oświadczenie rektora WUM i reakcja ministra zdrowia


W oświadczeniu przesłanym mediom we wtorek rektor WUM ocenił m.in., że „kryzys wizerunkowy”, który dotknął WUM w związku z nieprawidłowościami przy szczepieniach przeciwko COVID-19, jest efektem „nie tylko błędów popełnionych przez spółkę Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o., ujawnionych w wyniku wewnętrznej kontroli uczelni (wszelkie konsekwencje służbowe zostały już wyciągnięte), lecz także bezprecedensowego manipulowania opinią publiczną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego”.

Do oświadczenia Gacionga odniósł się szef resortu zdrowia; stwierdził na Twitterze, że „próba nadania tej sytuacji kontekstu politycznego i sprowadzenia jej do przepychanki z Ministrem Zdrowia to rozpaczliwa obrona stanowiska. Rektor ponosi odpowiedzialność nie wobec mnie, a wobec studentów, akademików i osób oczekujących na szczepienie. Zabrakło odwagi cywilnej” – napisał Niedzielski.

źródło:
Zobacz więcej