RAPORT

Pogarda

Twitter potępił cenzurę w Ugandzie, zbanowanie Trumpa mu nie przeszkadza

Piosenkarz Bobi Wine chce zostać prezydentem Ugandy (fot. PAP/EPA/STR)
Piosenkarz Bobi Wine chce zostać prezydentem Ugandy (fot. PAP/EPA/STR)

Najnowsze

Popularne

Władze Ugandy nakazały dostawcom serwisów internetowych wyłączenie platform społecznościowych przed wyborami. Decyzja spotkała się z ostrą reakcją Twittera. Amerykański gigant, który ocenzurował prezydenta USA, w tym przypadku ostro potępił cenzurę.

Nowy Wspaniały Faszyzm

Gdy przy skocznych dźwiękach Sylwestra Marzeń witaliśmy nowy rok, mało kto spodziewał się, że zamiast wejść w rok 2021, wejdziemy w 1984. Okazało...

zobacz więcej

W czwartek w Ugandzie odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. W poniedziałek Facebook usunął wiele prorządowych kont, którym zarzucił próby zmanipulowania debaty publicznej. Na mocy decyzji władz wyłączone zostały także serwisy Twitter, WhatsApp, Signal and Viber.

Głównymi rywalami w wyborach są: rządzący od 35 lat prezydent Yoweri Museveni i były piosenkarz Bobi Wine. Żołnierze aresztowali w wtorek rano członków jego sztabu wyborczego.

Na ograniczenie wolności słowa w Ugandzie ostro zareagował Twitter. „Przed wyborami w Ugandzie słyszymy doniesienia, że ​​dostawcy usług internetowych są zobowiązani do blokowania mediów społecznościowych i aplikacji do przesyłania wiadomości zgodnie z zasadami #OpenInternet (otwartej sieci – red.)” – napisała firma w oświadczeniu.

Zwrócono także uwagę na znaczenie „dostępu do informacji i wolności słowa” w procesie demokratycznym. „Dostęp do informacji i wolność wypowiedzi, w tym publiczne rozmowy na Twitterze, nigdy nie są ważniejsze niż podczas procesów demokratycznych, zwłaszcza podczas wyborów” – zaznaczono.

Troska o demokrację w Ugandzie została wyrażona zaledwie kilka dni po tym, jak Twitter zablokował prezydenta USA Donalda Trumpa, zaś wcześniej podczas kampanii wyborczej w USA ograniczał dyskusję o skandalu z udziałem syna kandydata Demokratów Joego Bidena.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej