RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miała wyjaśniać aferę Gacionga. Jest zamieszana w nieprawidłowości na WUM

Prof. Alicja Wiercińska-Drapało ma zbadać aferę szczepionkową w WUM (fot. PAP/Leszek Szymański/WUM)
Prof. Alicja Wiercińska-Drapało ma zbadać aferę szczepionkową w WUM (fot. PAP/Leszek Szymański/WUM)

Afera ze szczepieniami dla celebrytów to niejedyna sprawa wymagająca wyjaśnienia, jeżeli chodzi o Warszawski Uniwersytet Medyczny. Okazuje się, że miało dojść do nieprawidłowości przy selekcji elektorów WUM, którzy wybrali prof. Zbigniewa Gacionga na rektora. Zamieszana w nie jest członkini komisji mającej wyjaśnić sprawę szczepień dla celebrytów poza kolejnością.

Rektor WUM nie ustąpi ze stanowiska. Winą za kryzys obarczył ministerstwo

„Oświadczam, że nie ustąpię z zajmowanego stanowiska” – ogłosił rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong. We wtorek...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

O sprawie informował w marcu przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej dr hab. Zbigniew Samochocki. Wskazał, że doszło do niego podczas wyborów elektorów na Wydziale Lekarskim. W efekcie musiano przerwać te wybory.

„Incydent ów polegał na tym, że członkowie Wydziałowej Komisji Wyborczej (...) około godz. 6.40 zjawili się w Centrum Informatyki WUM, gdzie od obsługującego technicznie proces wyborczy pracownika Centrum zażądali elektronicznego hasła dostępowego do systemu wyborczego dla wyborów Elektorów na Wydziale Lekarskim, po czym przewodnicząca Komisji – prof. Alicja Wiercińska-Drapało oraz członek Komisji kandydujący w tych wyborach na Elektora – dr Janusz Pachucki hasło to zmienili, po czym ok. 7.25 wszyscy członkowie Komisji opuścili biuro Centrum” – opisał Samochocki.

Członkowie komisji wyborczej zmienili hasło do do systemu wyborczego


„Od tego momentu pracownik Centrum nie miał dostępu do elektronicznego systemu wyborczego. Dostęp taki miały natomiast osoby, które zmieniły hasło, mogąc się logować do systemu w dowolnej chwili (co miało fizycznie miejsce o godz. 11.18). Możliwość logowania się do systemu wyborczego w trakcie trwających wyborów daje m.in. dostęp do bieżącej informacji o wynikach wyborów, co w normalnych warunkach byłoby możliwe dopiero po zamknięciu głosowania – o godz. 15” – wskazał w komunikacie.

W wyborach w kwietniu zeszłego roku prof. Zbigniew Gaciong został wybrany przez elektorów na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2020–24. Po wybuchu afery ze szczepieniami dla celebrytów poza kolejnością Gaciong wyznaczył do komisji, która miała ją zbadać, prof. Wiercińską-Drapało, której Samochocki zarzucił wcześniej nieprawidłowości. Wiercińska-Drapało jest członkinią komisji obok prof. Roberta Gałązkowskiego. Przewodniczącym został prof. Roman Smolarczyk.

Jak wskazał rektor w zarządzeniu, zadaniem komisji jest „wyjaśnienie ewentualnych nieprawidłowości w procesie organizowania i prowadzenia szczepień przez Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej zarzutami naruszenia przepisów prawa poprzez dokonywanie szczepień osób spoza priorytetowej grupy zerowej”.

źródło:
Zobacz więcej