RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rektor WUM nie ustąpi ze stanowiska. Winą za kryzys obarczył ministerstwo

„Oświadczam, że nie ustąpię z zajmowanego stanowiska” – ogłosił rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong. We wtorek wydał on oświadczenie, w którym odmówił „spełnienia oczekiwań ministra zdrowia”. Po aferze związanej ze szczepieniami celebrytów poza kolejką na warszawskiej uczelni Adam Niedzielski wezwał prof. Gacionga do dymisji.

Kiedy odporność zbiorowa w Polsce? Niedzielski o „realnym scenariuszu”

Do tej pory na ponad 250 tysięcy zaszczepionych osób odnotowano 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym jeden ciężki – przekazał na...

zobacz więcej

Zobacz RAPORT: Równi i równiejsi? „Elity” zaszczepione przed medykami

„Minister zdrowia Adam Niedzielski w swoim wystąpieniu uznał, że powinienem złożyć dymisję, co w jego mniemaniu byłoby dowodem »umiejętności pokazania odwagi cywilnej«. W poczuciu odpowiedzialności za reformę uczelni i dając świadectwo odwagi cywilnej, odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska” – czytamy w oświadczeniu rektora WUM przekazanym mediom.

Oświadczenie rektora WUM


„Wbrew słowom ministra Niedzielskiego nigdy nie mijałem się z prawdą” – stwierdził rektor.

Minister Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej podsumowując wnioski z kontroli NFZ w sprawie nieprawidłowości przy szczepieniach w WUM, stwierdził m.in., że nie widzi możliwości współpracy z władzami uczelni.

Zobacz także: Jak rektor WUM na baczność celebrytów do szczepienia przyjmował. Ujawniamy zdjęcia

– Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – oświadczył.

Gaciong zarzuca Niedzielskiemu „manipulowanie opinią publiczną”


Prof. Gaciong ocenił w piśmie, że „kryzys wizerunkowy”, który dotknął WUM w związku z nieprawidłowościami przy szczepieniach przeciwko COVID-19 jest efektem „nie tylko błędów popełnionych przez spółkę Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o., ujawnionych w wyniku wewnętrznej kontroli uczelni (wszelkie konsekwencje służbowe zostały już wyciągnięte), lecz także bezprecedensowego manipulowania opinią publiczną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego”.

Rektor Gaciong złapany na próbie wytropienia studentów prowadzących ZUM na WUM

„Mamy 10 tys. studentów, więc tak naprawdę 10 tys. dziennikarzy. Podjęliśmy próbę przeciwstawienia się systemowi, gdzie pewne osoby na uczelni mogą...

zobacz więcej

Jako przykład rzekomej manipulacji rektor WUM podaje, że „Narodowy Fundusz Zdrowia (w wystąpieniu pokontrolnym) oraz minister Niedzielski na konferencji prasowej w dniu 11 stycznia sformułowali oczywiście nieprawdziwą tezę, jakoby w dniach 28-31 grudnia 2020 r. akcję szczepień prowadziło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK), podczas gdy podmiot ten we wskazanym okresie nie posiadał żadnego zlecenia z NFZ, nie otrzymał jakiejkolwiek szczepionki i wobec tego nie zaszczepił żadnego pacjenta”.

Terminarz afery opisywaliśmy już na portalu tvp.info.

Czytaj więcej: Kulisy manipulacji. Tak powstała fałszywa linia obrony o „akcji promocji szczepień” WUM

Współpraca z Senatem i „eliminowanie nieprawidłowości”


Zdaniem rektora, szef MZ od początku kadencji nieprzychylnie reagował na podejmowane przez niego inicjatywy. „Pretekstem do takich reakcji stało się m.in. przyjęcie przeze mnie zaproszenia od przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, by dołączyć do ponadpartyjnego Zespołu Doradców Komisji Zdrowia Senatu RP X kadencji” – wskazał. Dodał przy tym, że obejmując funkcję rektora WUM na początku września 2020 r. zapoczątkował „głębokie zmiany mające na celu zreformowanie struktury uczelni oraz wyeliminowanie nieprawidłowości”.

Szef KPRM podał liczbę zaszczepionych. „To czwarty wynik w Unii Europejskiej”

W Polsce zaszczepiło się już przeszło 300 tys. osób; to czwarty wynik w Unii Europejskiej - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień...

zobacz więcej

„Odnoszę wrażenie, że moja dymisja zadośćuczyniłaby oczekiwaniom tych, którzy próbują mnie zdyskredytować. Wśród nich znajduje się nie tylko minister Niedzielski, lecz także osoby odpowiedzialne za nieprawidłowości, które miały miejsce na uczelni w ostatnich latach” – ocenił rektor WUM. Jak ocenił, „naciski Adama Niedzielskiego mające na celu ingerencję w statutowe prawa oraz działania uniwersytetu godzą w reputację uczelni i są zamachem na jej niezależność”.

Długa lista zaszczepionych poza kolejnością


Wśród zaszczepionych przez Centrum Medyczne WUM znaleźli się m.in.: były premier, europoseł KO Leszek Miller z żoną, aktorzy, m.in. Krystyna Janda, jej córka Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Michał Bajor, Olgierd Łukaszewicz, Anna Cieślak i Radosław Pazura, satyryk Krzysztof Materna i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak czy Mariusz Walter, założyciel TVN.

źródło:
Zobacz więcej