RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To popiersie może przetrwać tysiące lat. Do jego powstania przyczyniły się pszczoły

Popiersie oparte jest na modelu 3D oryginalnego portretu egipskiej królowej (fot. mat. pras.)
Popiersie oparte jest na modelu 3D oryginalnego portretu egipskiej królowej (fot. mat. pras.)

W galerii Rademakers w Amsterdamie można zobaczyć niezwykłe popiersie królowej Nefertiti. Jest ono w całości wykonane z wosku pszczelego. Aby wykonać taką rzeźbę, autor musiał zaangażować do pracy aż 60 tysięcy pszczół.

Słynna sosna z Sokolicy znów mocno uszkodzona

Liczącą około 500 lat skarłowaciała sosna reliktowa na szczycie Sokolicy w Pieninach została ponownie uszkodzona w pierwszych dniach nowego roku –...

zobacz więcej

Tomáš Libertíny „zaprosił” do współpracy przy rzeźbie 60 tysięcy pszczół. To właśnie one zbudowały plastry miodu wokół szkieletu popiersia Nefertiti. Popiersie oparte jest na modelu 3D oryginalnego portretu egipskiej królowej.

Dwuetapowa wystawa


Proces budowy popiersia trwał dwa lata i był realizowany w dwóch etapach. Najpierw w 2019 roku zwiedzający mogli zobaczyć w „Kunsthal Rotterdam” proces budowania przez pszczoły plastrów miodu wokół rzeźby.

Z kolei w 2020, gdy popiersie zostało ukończone, stało się częścią indywidualnej wystawy „Melancholia” Tomáša Libertíny w galerii Rademakers w Amsterdamie.

Inną pracą z tej serii jest „Brutus” – wersja portretu niesławnego rzymskiego senatora, który brał udział w zamachu na Juliusza Cezara.

Jak przyznaje Tomáš Libertíny, rzeźba z wosku pszczelego jest delikatna, ale niezwykle stabilna, ponieważ naturalny wosk pszczeli jest jednym z najtrwalszych naturalnych materiałów i może przetrwać tysiące lat bez zniszczenia.

Prace z wosku pszczelego w galerii Rademakers w Amsterdamie można zobaczyć do 30 stycznia 2021 roku.

źródło:
Zobacz więcej