RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Będzie szybka ścieżka prawna”. Zasady wypłat rekompensat za skutki uboczne szczepień [WIDEO]

Powstanie „szybka ścieżka” dochodzenia rekompensaty za niepożądane odczyny poszczepienne. Szczegóły funduszu kompensacyjnego, który ma zabezpieczyć obywateli w przypadku pojawienia się niepożądanych negatywnych skutków szczepienia na COVID-19, przedstawili minister zdrowia Adam Niedzielski i Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej wyjaśnił, jak będą przebiegać procedury wypłat rekompensaty. Ich kwoty będą sięgać 100 tysięcy złotych.

Co Polacy sądzą o szczepieniach celebrytów? Jednoznaczne wyniki sondażu [WIDEO]

Nie milkną echa wokół afery celebrytów zaszczepionych poza kolejką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Na zlecenie „Wiadomości” TVP pracownia...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Powstała procedura ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym. Dotąd była to jedyna droga dochodzenia odszkodowania przez pacjenta i wiązała się z długim czasem trwania postępowania. Fundusz kompensacyjny ma uprościć te kwestie, ale też uczynić całą procedurę tańszą – wyjaśniał Niedzielski.

Dodał przy tym, że dotąd wystąpiło 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych; tylko jeden był ciężki.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie po szczepieniu?


Jak zaznaczył minister zdrowia, do odszkodowania będą kwalifikowane osoby, które:

• będą hospitalizowane przynajmniej 14 dni;

• doznają szoku anafilaktycznego.

Poszkodowanym pacjentom będzie przysługiwać odszkodowanie w kwocie od 10 do 100 tys. zł.

Procedura wypłat z funduszu kompensacyjnego


Rzecznik Praw Pacjenta, który czuwa nad wypłatami z funduszu kompensacyjnego, będzie wspierany zespołem specjalistów z zakresu medycyny, by wydana decyzja była jak najbardziej obiektywna, rzetelna i odpowiadała faktycznym ustaleniom: czy występuje związek między szczepieniem a niepożądanym odczynem poszczepiennym – wyjaśniał na konferencji Bartłomiej Chmielowiec.

Zobacz także: Ruszył program opieki nad dziećmi i młodzieżą po COVID-19

– Decyzja będzie wydana w bardzo krótkim terminie, bo w ciągu 60 dni od otrzymania wniosku. To zaleta; jest to „szybka ścieżka”, alternatywna, bo w dalszym ciągu pacjent będzie mógł skorzystać z drogi sądowej – zaznaczył Rzecznik Praw Pacjenta.

źródło:
Zobacz więcej