RAPORT

Wojna na Ukrainie

Brexit. Celnicy w Holandii skonfiskowali kanapki brytyjskim kierowcom

W życie weszły nowe przepisy (fot. PAP/EPA/N.HALL)
W życie weszły nowe przepisy (fot. PAP/EPA/N.HALL)

Holenderskie wiadomości telewizyjne wyemitowały materiał filmowy, na którym celnicy konfiskują kanapki z szynką kierowcom przybywającym promem z Wielkiej Brytanii. Po brexicie przepisy zakazują osobistego importu mięsa i produktów mlecznych do Unii Europejskiej.

Brexit stał się faktem. Ważne zmiany dla podróżujących z Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest już oficjalnie poza Unią Europejską. Od 1 stycznia podróżni przybywający z Wysp do Polski będą podlegali takim samym...

zobacz więcej

„W materiale wideo widać, jak urzędnicy wyjaśniają przestraszonym kierowcom samochodów i ciężarówek na terminalu promowym Hook of Holland, że od czasu brexitu nie wolno przywozić do Europy niektórych produktów spożywczych m.in. mięsa, owoców, warzyw i ryb” – relacjonuje The Guardian.

„Zdezorientowanemu kierowcy z kilkoma kanapkami owiniętymi w folię aluminiową, który zapytał, czy może oddać mięso i zatrzymać tylko chleb, jeden z celników odpowiedział: „Nie, wszystko zostanie skonfiskowane. Witamy w brexicie, proszę pana, przepraszam” – pisze.

Zakaz wszedł w życie w Nowy Rok, gdy zakończył się okres przejściowy brexitu. Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) poinformował, że podróżni powinni „używać, konsumować lub pozbywać się” przedmiotów zabronionych na granicy lub przed nią.

Od 1 stycznia 2021 r. nie będzie można wnosić POAO (produktów pochodzenia zwierzęcego), takich jak produkty zawierające mięso lub nabiał (np. kanapka z szynką i serem) do UE” – czytamy w wytycznych Defra dla kierowców zawodowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej