RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szokujące wieści z Rosji. Kobieta przeszła 18 mutacji koronawirusa

Dwie z mutacji były takie jak te, które wykryto u norek w Danii (fot. Mikhail Tereshchenko\TASS\Getty Images)

U 47-letniej pacjentki w Rosji wykryto 18 mutacji koronawirusa w ciągu czterech miesięcy – podał dziennik „Izwiestija”, powołując się na przypadek opisany w materiale naukowym. Zdaniem badaczy wirus mutował, znajdując się długo w osłabionym organizmie.

Nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiadomo?

VUI-202012/01 to nowa odmiana koronawirusa, która rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii. Spowodowała, że brytyjski rząd znacząco...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Przypadek ten dotyczył kobiety, u której wcześniej zdiagnozowano chłoniaka i która zakaziła się koronawirusem, przechodząc w szpitalu chemioterapię. Testy wykazały u niej obecność koronawirusa w kwietniu 2020 roku i dawały wyniki pozytywne aż do września.

Naukowcy zbadali genom koronawirusa w próbkach pacjenta, od którego najprawdopodobniej chora się zakaziła. W ten sposób zdołali prześledzić mutacje, które potem koronawirus przechodził w jej organizmie. Dwie z 18 mutacji były takie same jak te, które wykryto wśród norek w Danii.

Zdaniem profesora uniwersytetu w Getyndze Konstantina Krutowskiego rosyjscy badacze udowodnili w tym przypadku, że duża liczba mutacji zachodzi w efekcie długiej obecności SARS-CoV-2 w jednym organizmie. Podobnie w przypadku brytyjskiego wariantu koronawirusa przypuszczano, że wirus mutował podczas długiej obecności w organizmie pacjenta z małą odpornością – wskazał Krutowski.

Naukowiec podkreślił, że nie można na podstawie jednego przypadku wyciągać wniosków dotyczących mutacji, która stałaby się rosyjskim wariantem wirusa podobnym do tego, jaki wykryto w Wielkiej Brytanii.

źródło:

Zobacz więcej