RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus rujnuje futbol. 4,5 mld funtów straty

Bayern i Real mogą się pochwalić zyskiem (fot. A.Hassenstein/Bongarts/Getty Images)
Bayern i Real mogą się pochwalić zyskiem (fot. A.Hassenstein/Bongarts/Getty Images)

Sześć najlepszych lig piłkarskich straciło z powodu chaosu wywołanego pandemią COVID-19 około 4,5 mld funtów – wynika z raportu opublikowanego przez KPMG. „Nie da się przewidzieć długoterminowych skutków ekonomicznych dla futbolu” – napisano w dokumencie.

Robert Lewandowski najlepszym sportowcem Polski 2020

Triumfator piłkarskiej Ligi Mistrzów Robert Lewandowski został uznany najlepszym sportowcem Polski 2020 roku w 86. plebiscycie „Przeglądu...

zobacz więcej

Międzynarodowa firma audytorska opracowała dogłębną analizę skutków pandemii, która dotknęła futbolowy świat w marcu. KPMG wzięła pod lupę mistrzów kraju we Anglii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

Real Madryt, Juventus, Liverpool, Porto, PSG i Bayern Monachium doświadczyli spadku przychodów operacyjnych. Szacowane straty w sześciu ligach sięgną 4,5 mld funtów.

Tylko Bayern i Real na plusie


Co ciekawe, tylko Bayern i Real zdołały zakończyć miniony sezon z jakimkolwiek zyskiem netto za rok obrotowy, mimo tego, że strona hiszpańska straciła najwięcej na przychodach meczowych (-31,5 mln GBP, spadek o 22 proc. rok do roku).

Rekordowy transfer w historii Ajaxu Amsterdam 

Francuski piłkarz West Ham United Sebastien Haller przeszedł do Ajaxu Amsterdam za 22,5 miliona euro – poinformował lider holenderskiej...

zobacz więcej

Piąta coroczna edycja raportu ujawniła, że Real osiągnął niewielki zysk w wysokości 300 tys. funtów rocznie, podczas gdy Bayern wzbogacił się o 5 mln funtów.

Królewscy mogą się także pochwalić największymi wpływami wśród klubów Starego Kontynentu – 611,18 mln funtów. To i tak spadek o 8 proc. w porównaniu z 2019 ro.

PSG strafiło najwięcej


PSG ucierpiało najbardziej, tracąc 113 mln funtów, następnie Porto (-104 mln funtów) i Juventus (-89 mln funtów).

Liverpool nie został uwzględniony w tej części raportu, ponieważ klub nie opublikował jeszcze szczegółowych informacji finansowych na temat kosztów personelu i danych dotyczących rentowności.

źródło:
Zobacz więcej