Spektakularne, groźne i niezwykle rzadkie – tak IMGW opisuje zjawisko, które w nocy z wtorku na środę ma wystąpić na terenie Polski. Chodzi o burzę śnieżną. Oprócz intensywnych opadów śniegu burzom towarzyszyć będzie porywisty wiatr – nawet ponad 100 km/h. Gdzie spodziewać się takich zjawisk?
Dzisiejszej nocy czeka nas tęgi mróz. Jak podaje IMGW, temperatury miejscami mogą spaść nawet do –14 stopni. Możliwe są też opady śniegu. Instytut...
zobacz więcej
Tęgi mróz i obfite opady śniegu
Nad Polskę nadciągają siarczyste mrozy. Prognozy szacują, że słupki termometrów polecą w dół w nocy z czwartku na piątek. W nocy w większości kraju spodziewać się możemy nawet ponad –10 st.
W niektórych miejscach może być aż -20 st. Również za dnia będzie mroźno – nawet kilkanaście stopni poniżej zera.
Aura będzie iście zimowa. Oprócz mrozów czekają nas też intensywne opady śniegu, miejscami śniegu z deszczem. We wtorek opady śniegu wystąpią nad morzem, na zachodzie kraju – deszczu ze śniegiem i deszczu, a na krańcach południowo-zachodnich lokalnie możliwe opady marznące, powodujące gołoledź.
Najwięcej śniegu spadnie na Warmii, Mazurach, Pomorzu Wschodnim i Kujawach – tam miejscami do 6 cm, a w Sudetach – do 7 cm do 10 cm. W Tatrach do 15 cm. Wieczorem i w nocy prognozuje się też dość silny wiatr, miejscami nawet do 100 km/h.
Jak poinformowało
IMGW, w nocy z wtorku na środę, w środę nad Bałtykiem i na wybrzeżu
możliwe są burze śnieżne. „Wszystko przez adwekcję zimnego i niestabilnego powietrza z północy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny oraz obecność ośrodka niżowego” – wyjaśnia Instytut.
IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe dla dwóch województw przed silnym mrozem i niemal dla całego kraju przed oblodzeniem dróg. Ostry mróz przewiduje...
zobacz więcej
Burze śnieżne. Czym są?
IMGW wskazuje, że zimą burze
są zjawiskiem wyjątkowo rzadkim. Podczas takich zjawisk możliwe są wyładowania atmosferyczne. Ostatni raz w Polsce burzę śnieżną zaobserwowano 26 marca 2019 r. na wschodzie kraju.
„Silne porywy wiatru, intensywne opady śniegu i liczne wyładowania atmosferyczne stanowiły realne niebezpieczeństwo i w wielu miejscach sparaliżowały m.in. ruch na drogach” – czytamy.
Instytut dodaje, że ostatnim razem utworzyła się nawet linia szkwałowa.
IMGW przypomina, że podczas ostatnie burzy śnieżnej w wypadkach drogowych zginęło sześć osób. Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odnotowano 222 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru.
źródło:
portal tvp.info, imgw
#imgw
#pogoda
#burza śnieżna
#bestia ze wschodu
#śnieg
#wiatr
#prognoza długoterminowa