RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kuba sponsorem terroryzmu? USA ogłosiły decyzję

Kuba ma wspierać między innymi reżim w Wenezueli (fot. PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa)
Kuba ma wspierać między innymi reżim w Wenezueli (fot. PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa)

Stany Zjednoczone desygnowały Kubę jako międzynarodowego sponsora terroryzmu. Ogłaszając decyzję sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Hawanę o wspieranie działalności terrorystycznej na świecie i udzielanie schronienia terrorystom.

Biden wybrał nowego szefa CIA. Burns był m.in. ambasadorem w Rosji

Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział, że William Burns zostanie nowym szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). To były...

zobacz więcej

„Dzięki temu działaniu po raz kolejny pociągniemy do odpowiedzialności rząd Kuby i wyślemy jasny sygnał: reżim Castro musi zaprzestać wspierania międzynarodowego terroryzmu i sabotażowania amerykańskiej sprawiedliwości” – podał w oświadczeniu Pompeo.

„Od dziesięcioleci rząd Kuby udzielał pomocy medycznej mordercom, porywaczom i konstruktorom ładunków wybuchowych, żywił ich i gościł, gdy w tym samym czasie wielu Kubańczyków cierpiało głód, nie miało dachu nad głową i opieki zdrowotnej” – podkreślił.

Chronili osoby z wyrokami


Szef amerykańskiej dyplomacji wskazał na wizyty w Hawanie członków kolumbijskiej Armii Wyzwolenia Narodowego oraz udzielanie schronienia osobom, na których ciążą prawomocne wyroki w Stanach Zjednoczonych. Zarzucił także władzom w Hawanie udział we wrogich działaniach w regionie, w tym wsparcie dla reżimu Nicholasa Maduro w Wenezueli.

Demokraci przedstawili artykuł impeachmentu Donalda Trumpa

Demokratyczna większość w Izbie Reprezentantów sformułowała treść artykułu impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa – informują media, w tym stacja...

zobacz więcej

Desygnowanie Kuby międzynarodowym sponsorem terroryzmu skutkuje zakazem eksportu uzbrojenia, przesyłania środków finansowych, pomocy ekonomicznej i podróży do tego kraju. Poza Kubą na liście amerykańskiej sponsorów terroryzmu znajdują się Korea Północna , Syria oraz Iran.

Odwrót od ocieplenia relacji


Powrót Kuby na listę to kolejny krok obecnej administracji w kierunku odwrotu od ocieplenia relacji między Waszyngtonem i Hawaną, które nastąpiło za kadencji poprzednika Donalda Trumpa – Baracka Obamy. Decyzja Obamy o formalnym usunięciu Kuby, wroga z czasów zimnej wojny, z listy państw sponsorujących terroryzm była ważnym krokiem w kierunku przywrócenia stosunków dyplomatycznych w 2015 r. Jak zauważa Agencja Reutera, powrót do normalizacji stosunków dyplomatycznych z Hawaną wymagać będzie długotrwałej pracy prawnej i może skomplikować plany Joego Bidena. Demokrata w kampanii wyborczej oświadczył, że szybko zamierza zmienić politykę Trumpa wobec Hawany, która według niego „wyrządziła krzywdę Kubańczykom i nie zrobiła nic, by wspierać demokrację i prawa człowieka”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej