RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Indeks firm rodzinnych. Polska w światowej czołówce

Polska wyprzedziła Niemcy (fot. Pixabay)
Polska wyprzedziła Niemcy (fot. Pixabay)

Niemcy spadły o trzy miejsca w obejmującym 21 państw indeksie firm rodzinnych i znajdują się na pozycji 17. Czołówka to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Holandia. Polska znalazła się na 12. miejscu – informuje niemiecka Fundacja Firm Rodzinnych.

Co będzie motorem rozwoju polskiej gospodarki w tym roku?

Resort finansów szacuje, że tegoroczny wzrost eksportu może wynieść 6,9 proc. – poinformował na antenie radiowej Jedynki wiceminister finansów...

zobacz więcej

Niemcy są prawie na najniższej pozycji w historii rankingu Country Index Family Businesses, czyli indeksie krajowych firm rodzinnych. Country Index Family Businesses bada sześć obszarów tematycznych: „Podatki”, „Koszty pracy, produktywność, kapitał ludzki”, „Regulacje”, „Finansowanie”, „Infrastruktura i instytucje” oraz „Energia”.

W kategorii „Podatki” Niemcy zajęły 20., przedostatnie miejsce w rankingu krajów uprzemysłowionych. Gorzej jest tylko w Japonii.

Wynika to w dużej mierze z wysokich podatków od osób prawnych w Niemczech. Inne kraje, takie jak USA , Francja i Belgia, poprawiły swoją pozycję dzięki obniżkom podatków.

Niemcy mało produktywne


Według badania Niemcy mają „istotne słabości” w kategorii „Koszty pracy, produktywność, kapitał ludzki” (18. miejsce). Plasują się z kolei pośrodku w kategorii „Regulacje”, która m.in. mierzy stopień biurokracji w danym kraju (12. miejsce).

Niemcy poprawiły się nieznacznie w kategorii „Energia”, ale będąc na 14. miejscu, plasują się poniżej średniej. Przyczyną tego są przede wszystkim wysokie ceny energii elektrycznej.

Meklemburgia chce obejść amerykańskie sankcje. Jej trik ma pomóc Nord Stream 2

Władze Meklemburgii próbują obejść amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2. W tym celu powołały ekologiczną fundację. Komentator niemieckiego...

zobacz więcej

W kategorii „Infrastruktura i instytucje” wypadają nieco powyżej średniej (8. miejsce), ale muszą zaakceptować największą utratę punktów. Szczególnie infrastruktura cyfrowa jest uważana za nieodpowiednią.

– Wyniki muszą stanowić wstrząs – mówi profesor Rainer Kirchdoerfer, dyrektor Family Business Foundation. – W ciągu ostatnich kilku lat bardzo skupiliśmy się na dystrybucji bogactwa. Należy pilnie uczynić Niemcy bardziej konkurencyjnymi. Indeks krajów wyraźnie pokazuje priorytety: musimy nadrobić zaległości w konkurencji podatkowej, obniżyć koszty energii i zainwestować w infrastrukturę – sugeruje.

Zadłużone południe strefy euro


Niemcy osiągnęły najlepsze wyniki w kategorii „Finansowanie”. W rankingu ogólnym tej kategorii zajmują pierwsze miejsce, pozytywnym zjawiskiem jest tu niski poziom długu publicznego i prywatnego. Najgorsze w tej kategorii są bardzo zadłużone południowe kraje strefy euro: Włochy, Portugalia, Hiszpania i Francja .

Krajami uprzemysłowionymi o najbardziej pozytywnym rozwoju w całym okresie badania są Holandia (+7 miejsc), Polska (+6 miejsc) oraz Czechy i USA (po +4 miejsca). Najgorzej wypadły Niemcy (-5 miejsc), Szwajcaria (-3 miejsca) i Szwecja (-3 miejsca).

źródło:

Zobacz więcej