RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Demokraci przedstawili artykuł impeachmentu Donalda Trumpa

Jakie są szanse na impeachment Trumpa? (fot. Andrew Harrer-Pool/Getty Images)
Jakie są szanse na impeachment Trumpa? (fot. Andrew Harrer-Pool/Getty Images)

Demokratyczna większość w Izbie Reprezentantów sformułowała treść artykułu impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa – informują media, w tym stacja CNN i agencja Reutera. Ma on być poddany pod głosowanie w tym tygodniu, prawdopodobnie już w środę.

Demokraci dążą od impeachmentu prezydenta Trumpa

Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała kongresmenów, że przed debatą o postawieniu prezydenta Donalda Trumpa w...

zobacz więcej

Jeśli zostanie przegłosowany, prezydent Trump zostanie postawiony w stan oskarżenia – po raz drugi w trakcie sprawowania urzędu.

Demokraci zarzucają prezydentowi „podżeganie do buntu”, w efekcie czego w minioną środę doszło do szturmu jego zwolenników na Kapitol, gdzie obie izby Kongresu Stanów Zjednoczonych – Izba Reprezentantów i Senat – zebrały się, aby zatwierdzić wygraną Demokraty Joe Bidena w wyborach prezydenckich z 3 listopada 2020 r. Chodzi – jak pisze CNN – o powtarzanie fałszywych stwierdzeń o tym, że wygrał wybory i jego przemówienia z 6 stycznia, przed tym, gdy tłum jego sympatyków wdarł się do Kapitolu.

W efekcie zamieszek zginęło pięć osób, w tym postrzelona przez policjanta zwolenniczka Trumpa i jeden funkcjonariusz policji.

Autorzy wniosku przypomnieli również ujawnioną w mediach telefoniczną rozmowę prezydenta z sekretarzem stanu Georgii, w której Trump miał nakłaniać go do „znalezienia” takiej liczby głosów, by przechylić wynik w tym stanie na swoją korzyść.

Donald Trump: Nie zostaniemy uciszeni! Twitter blokuje kolejne profile

Nie zostaniemy uciszeni! - napisał na swoim rządowym koncie na Twitterze prezydent Donald Trump po zawieszeniu przez ten serwis jego prywatnego...

zobacz więcej

Autorzy artykułu przekonują m.in., że republikański prezydent swoimi działaniami zagroził bezpieczeństwu USA i integralności systemu demokratycznego oraz zakłócił pokojowe przekazanie władzy.

Przywołano również 14. poprawkę do konstytucji, która głosi, że osoba zaangażowana w „powstanie lub bunt” przeciwko Stanom Zjednoczonych, nie może sprawować urzędu. Jako możliwą datę głosowania lider demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów Steny Hoyer wskazał najbliższą środę.

Blokada kont Trumpa i możliwość impeachment


Reuters zwraca uwagę, że Trump może być pierwszym prezydentem USA w historii, wobec którego procedurę impeachmentu wszczęto dwukrotnie. Agencja zaznacza jednak, że proces w Senacie odbyłby się najprawdopodobniej dopiero po planowanej na 20 stycznia inauguracji prezydenta Joe Bidena. Czyli Kongres usuwałby z urzędu prezydenta, który nie pełniłby już tej funkcji. Wydaje się też, że kongresowa arytmetyka nie pozwoli postawić Trumpa w stan oskarżenia. Potrzebna do tego jest większość dwóch trzecich w Senacie, gdzie przewagę mają Republikanie.

Poprzednia procedura impeachmentu została zainicjowana w grudniu 2018 r. Wówczas Demokraci postawili prezydenta w stan oskarżenia za nadużywanie władzy i utrudnianie pracy Kongresu. Senat, w którym większość mają Republikanie, uniewinnił Trumpa w lutym 2020 r.

W ostatnich dniach świat obiegły też informacje, że Facebook, Twitter i Instagram zablokowały profile Donalda Trumpa. Zarządzający platformami wskazywali, że to między innymi wpisy prezydenta podburzyły tłum do ataku na Kapitol, a blokady kont mają uniemożliwić dalsze podgrzewanie emocji. Takie działanie spotkało się falą krytyki i oceną, że to „cenzura prewencyjna”Głos w takim tonie zabrał m.in. polski wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. 

źródło:
Zobacz więcej