RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dzieci wracają do szkół, rząd utrzymuje obostrzenia. Zobacz szczegóły dalszych regulacji [WIDEO]

Widać rozwój epidemii COVID-19 w Europie, ale sytuacja w Polsce wygląda stabilnie – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, informując o nowych decyzjach rządu ws. obostrzeń. – Ważąc wszystkie za i przeciw (...) doszliśmy do wniosku, że takim nieśmiałym krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III po 17 stycznia – powiedział minister. Większość istniejących obostrzeń pozostaje jednak bez zmian.

Szczepienia przeciw COVID-19. Jest terminarz zapisów dla kolejnych grup

Do Polski trafiło 1 051 830 dawek szczepionki, a do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 450 tys. osób – poinformował na konferencji...

zobacz więcej

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia ub.r. do 3 stycznia uczniowie mieli przerwę świąteczną. Od 4 do 17 stycznia trwają ferie zimowe, w jednym terminie dla wszystkich uczniów w całym kraju.

Ogłaszając nowe restrykcje dot. epidemii koronawirusa od 28 grudnia rząd zapowiadał, że potrwają one co najmniej do 17 stycznia.

– Mamy obecnie do czynienia ze stabilną sytuacją, jeśli chodzi o rozwój epidemii w Polsce. Nie mamy drastycznego skoku zachorowań, choć w naszym otoczeniu zewnętrznym widać wzrastającą trzecią falę epidemii – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wytyczne dla szkół. Zmiany od 18 stycznia


– Od 18 stycznia pozostaną utrzymane wszystkie obostrzenia – przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia dodając przy tym, że jest jeden wyjątek: uczniowie klas 1-3 wracają do stacjonarnej nauki w szkołach. Powrót najmłodszych uczniów do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Resort edukacji i nauki wspólnie z GIS i ministerstwem zdrowia przygotował wytyczne dla placówek. Znajdują się w nich zasady organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Co z pozostałymi obostrzeniami? Wyjaśniamy szczegóły


Minister Adam Niedzielski zaznaczał, że sytuacja epidemiczna będzie w związku z decyzją o powrocie do nauki stacjonarnej uważnie obserwowana.

Minister zdrowia oczekuje dymisji rektora WUM. „Nie widzę możliwości współpracy” [WIDEO]

Ciąg dalszy afery ze szczepieniami celebrytów przeciw COVID-19. W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym doszło do nadużycia władzy – poinformował na...

zobacz więcej

Pozostałe ograniczenia, które obowiązują w ramach trwającego lockdownu, zostają utrzymane co najmniej do 31 stycznia. Wśród nich są m.in.:

• zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób;

• obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej;

• zachowanie dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń;

• zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz;

• w sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw;

• czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków;

• do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie;

• zamknięte pozostają boiska, siłownie, centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie;

• po przyjeździe do Polski wciąż będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju transportem zbiorowym.

Luzowanie obostrzeń po 1 lutego? Minister zdrowia komentuje


Minister Zdrowia był także pytany na konferencji prasowej w poniedziałek, o to co musi się stać, by 1 lutego skończyła się kwarantanna narodowa lub zostały zmniejszone obowiązujące w jej ramach obostrzenia.

Pierwsza dawka szczepionki a odporność na COVID-19. Pouczający przypadek na Wyspach

Specjaliści brytyjscy ostrzegą, że po pierwszej dawce szczepionki wciąż istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19. Przed otrzymaniem drugiej dawki...

zobacz więcej

Niedzielski zaznaczył, że trudno jest podejmować decyzje tylko i wyłącznie na podstawie jednego parametru, jakim jest dzienna liczba zakażeń.

– Z jednej strony mamy rzeczywiście stabilizację, ale nie możemy być ślepi na to, co się dzieje dookoła nas w Europie. Trudno myśleć, że grancie będą szczelne na wirusa. Na pewno analiza sytuacji międzynarodowej jest zawsze elementem, który musimy brać pod uwagę – podkreślił minister.

Według niego inne elementy, które należy brać pod uwagę, decydując o obostrzeniach jest zajętość łóżek szpitalnych, w tym liczba łóżek respiratorowych, a także liczba zleceń na testy realizowane w POZ-ach, która jest „wskaźnikiem sygnalnym, czyli wyprzedzającym sytuację pandemiczną”.

źródło:
Zobacz więcej